نیروهای امنیتی جسد نیکا شاکرمی را «ربودند و مخفیانه» به خاک سپردند

نیروهای امنیتی جسد نیکا شاکرمی را «ربودند و مخفیانه» به خاک سپردند

اخبار ویژه چندرسانه ای حقوق بشر در ایران
نیکا شاکرمی، نوجوان معترض در اعترضات بلوار کشاورز تهران شرکت کرده بود و در آخرین تماس گفته بود که ماموران به دنبالش هستند

 دو منبع نزدیک به خانواده نیکا شاکرمی، معترض ۱۶ ساله، به بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند که امروز «ماموران امنیتی جسد را از غسال‌خانه شهر خرم‌آباد دزدیند و مخفیانه در روستای ویسیان به خاک سپردند.»

قرار بود امروز نیکا در قبرستان صالحین شهر خرم‌آباد به خاک سپرده شود. به گفته یکی از منابع، با اینکه خانواده تعهد داده بود که مراسمی برگزار نکنند و فقط نزدیکان در خاکسپاری حضور داشته باشند، «ماموران امنیتی بعد از شستشوی جسد بدون اطلاع خانواده، نیکا را دفن کردند.»

مردم در قبرستان خرم‌آباد دست به تظاهرات زدند و شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

این منبع می‌گوید در حین شستشوی جسد، خانواده روی بدن نیکا از سینه تا شکم جای بخیه دیده‌اند. ماموران امنیتی گفته‌اند برای کالبدشکافی بوده است.

از سوی دیگر، ماموران امنیتی دیروز آتش شاکرمی، خاله نیکا را دستگیر کردند. نیکا یک سال بود که با خاله‌اش که نقاش است در تهران زندگی می‌کرد. آتش شاکرمی در روزهای اخیر درباره وضعیت نیکا اطلاع‌رسانی می‌کرد.

به گفته یکی از منابع، ماموران امنیتی خانواده شاکرمی را تهدید کرده‌اند که اگر در تظاهرات شرکت کنند، «آتش شاکرمی را هم خواهند کشت.» امروز ماموران محسن شاکرمی دایی نیکا را هم دستگیر کردند.

نیکا شاکرمی ۲۹ شهریور در تظاهرات بلوار کشاورز تهران حضور داشت و در آخرین تماس تلفنی به دوست خود گفته ماموران به دنبالش هستند.

بعد از ۱۰ روز بی‌خبری و اعلام مفقودی، خانواده با پیکر بی‌جانش در کهریزک روبرو می‌شوند. اما به خانواده فقط اجازه دیدن صورت او را دادند.

نقشه لرستان

شنبه ۹ مهر جسد نیکا را پس از ۱۱ روز به خانواده‌اش تحویل داده شد.

دیروز یکشنبه ۱۰ مهرماه،‌ در روز تولد ۱۷ سالگی نیکا شاکرمی جسدش از تهران به خرم‌آباد منتقل شد.

پیشتر آتش شاکرمی به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که علت فوت را «سقوط از ارتفاع» عنوان کرده‌اند. به گفته خانم شاکرمی، توضیحات ماموران خانواده را راضی نکرده و آنها در حال پیگیری قانونی هستند.

حکومت ایران بارها از جنازه کشته‌شدگان اعتراضات به عنوان اهرم فشار برای ساکت نگه داشتن خانواده‌ها استفاده کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها