حکم اعدام جمشید شارمهد؛ انتقاد تند صدراعظم آلمان و درخواست لغو آن و اخراج دو دیپلمات ایرانی از برلین

حکم اعدام جمشید شارمهد؛ انتقاد تند صدراعظم آلمان و درخواست لغو آن و اخراج دو دیپلمات ایرانی از برلین

حقوق بشر در ایران اخبار ویژه نقض حقوق بشر

آنالنا بائربوک وزیر خارجه آلمان می‌گوید در واکنش به صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد، دو ایرانی از برلین اخراج می‌شوند. آقای شارمهد شهروند دوتابعیتی ایرانی آلمانی است که در جریان سفری به امارات ربوده شد. در اقدامی دیگر، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان حکم اعدام آقای شارمهد را محکوم کرد.

اولاف شولتس در توییتی نوشت: «حکومت ایران به هر شکل ممکن علیه مردم خود می‌جنگد و حقوق بشر را نادیده می‌گیرد. حکم اعدام جمشید شارمهد غیرقابل قبول است. ما آن را به شدت محکوم می‌کنیم و از رژیم ایران می‌خواهیم که این حکم را لغو کند,

وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد از این دو دیپلمات خواسته شده «در مدت زمان کوتاهی» آلمان را ترک کنند.

آلمان می‌گوید که این دو دیپلمات را «عنصر نامطلوب» تشخیص داده است؛ این اصطلاحی است که در عرف روابط بین الملل عمدتا برای اخراج افراد دارای مصونیت دیپلماتیک استفاده می‌شود.

دادگاه انقلاب جمشید شارمهد شهروند ربوده شده ایرانی – آلمانی را که در ایران زندانی است، به اتهام «افساد فی‌الارض از طریق طراحی و هدایت اقدامات تروریستی» به اعدام محکوم کرده است.

آلمان در واکنش خواستار لغو این حکم شده است. آنالنا بائربوک وزیر خارجه آلمان پیشتر هم گفته بود ایران تلاش‌ها برای دفاع از آقای شارمهد را نادیده گرفته است.

تابستان ۱۳۹۹ جمشید شارمهد، رئیس «گروه تندر» در جریان سفری به امارات متحده عربی در دوبی توسط ماموران حکومت ایران ربوده و به این کشور منتقل شد.

انتقادها از روند ناعادلانه دادرسی

پرچم آلمان و ایران و اتحادیه اروپا

منبع تصویر،GETTY IMAGES

آنالنا بائربوک روز گذشته در توییتی اتنقاد کرد که «جمشید شارمهد از یک محاکمه عادلانه برخوردار نبود» و گفت: «ما بارها حمایت خود را از آقای شارمهد اعلام کرده‌ایم و با تمام قدرت به این کار ادامه خواهیم داد».

آنالنا بائربوک روز سه‌شنبه تاکید کرد: «حکم اعدام صادر شده علیه جمشید شارمهد به هیچ وجه قابل قبول نیست. ما از ایران می‌خواهیم این حکم را تصحیح کند. صدور مجازات اعدام برای آقای شارمهد باعث واکنش شدیدی خواهد شد.»

غزاله شارمهد، دختر جمشید شارمهد، اخیرا پس از برگزاری آخرین جلسه دادگاه پدرش در ماه ژانویه – ۲۰ دی – در توییتی گفته بود که جان او در خطر است. خانم شارمهد نوشت پدرش در یک دادگاه «نمایشی» به «افساد فی‌الارض» متهم شده که می‌تواند حکم اعدام را برای او به همراه داشته باشد.

ریاست جلسات محاکمه جمشید شارمهد را قاضی صلواتی برعهده داشته که احکام سنگینی برای زندانیان سیاسی صادر کرده است.

نهادهای حقوق بشری بارها درباره عدم رعایت قواعد یک دادرسی عادلانه، روند غیرقانونی ربودن آقای شارمهد و خطر صدور حکم اعدام برای او هشدار داده بودند.

در چند سال‌ اخیر شدت تنش‌های ایران و غرب از حوزه اطلاعاتی و بازداشت وابستگان یا خبرچینان فراتر رفت و در برخی کشورها از جمله هلند دو دیپلمات‌و در آلبانی سفیر جمهوری اسلامی اخراج شدند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها