وکیل عباس دریس از تلاش برای درخواست اعاده دادرسی و توقف حکم اعدام خبر داد

وکیل عباس دریس از تلاش برای درخواست اعاده دادرسی و توقف حکم اعدام خبر داد

اخبار ایران و جهان حقوق بشر در ایران

فرشته تابانیان، وکیل عباس دریس، به روزنامه شرق گفته است که وکلای این محکوم‌به‌اعدام با درخواست اعاده دادرسی، در تلاش هستند تا در روزهای آینده دستور توقف اجرای حکم را از دیوان عالی ایران بگیرند.

خانم تابانیان به شرق گفته خانواده رضا صیادی، که آقای دریس برای قتل او مجرم شناخته شده، شاکی این پرونده نیستند.

دیوان عالی ایران حکم اعدام عباس دریس را کمتر از دو هفته پیش تایید کرد.

مادر او با انتشار ویدئویی خواهان لغو حکم او شده است و نامه‌ای هم منتسب به یکی از فرزندان او، که ۱۶ سال دارد، با مضمونی مشابه منتشر شده است.

آقای دریس از بازداشت‌شدگان اعتراضات و ناآرامی‌های آبان ۱۳۹۸ در ماهشهر است.

پس از آنکه حسن روحانی، ابراهیم رئیسی و علی لاریجانی با تایید علی خامنه‌ای تصمیم گرفتند قیمت بنزین یک شبه، بدون اعلام قبلی و ناگهانی سه برابر شود، موجی از اعتراضات خودجوش شهرهای بسیاری را در برگرفت.

حکومت همزمان با سرکوب شدید و کشتار کم‌سابقه معترضان، اینترنت را قطع کرد و مانع خبررسانی از وقایع شد.

یکی از خونبارترین صحنه‌های اعتراضات در ماهشهر، در استان خوزستان، بود که با تیربار به طرف معترضان تیراندازی شد و شمار نامعلومی نفر کشته شدند.

حتی مقام‌های حکومت هم وقوع این کشتار را پذیرفتند، هرچند سعی داشتند مسئولیت آن را به عهده خود معترضان بیندازند.

عباس دریس به همراه برادرش متهم شده بود که در جریان اعتراضات یک مامور یگان ویژه را کشته است.

وکیل آقای دریس می‌گوید که او اعترافات اولیه خود را در دادگاه رد کرده است.

توضیح ویدئو،درخواست مادر عباس دریس برای نجات او از اعدام

در روزهای اخیر ویدئویی از مادر عباس دریس و همچنین ویدئوی دیگری از سه فرزند او منتشر شده که در آن خواهان لغو حکم اعدام او هستند.

یک نامه منتسب به فرزند بزرگ آقای دریس منتشر شده که در آن از زبان این کودک آمده «متاسفانه مادرم با شنیدن خبر احتمال محکوم شدن پدرم به اعدام، سکته کرد و ما را تنها گذاشت. اکنون پدرم در خطر اعدام شدن هست.»

«آیا این دنیا آنقدر بیرحم است که نگاه کند ما پدرمان را هم از دست بدهیم. ما سه کودک از همه سازمان‌ها، دولت‌ها و مردم مهربان دنیا و حتی کودکان در دنیا می‌خواهیم کمک کنند پدرم اعدام نشود. این خیلی وحشتناک است، کمک کنید پدرم به خانه برگردد.»

نماینده وقت ماهشهر

منبع تصویر،MEHR

توضیح تصویر،در مقطع اعتراضات نماینده ماهشهر به تندی از دولت انتقاد کرد و گفت «شما چه کردید که شاه بیشرف نکرد؟» که نمایندگان دیگر با خشونت مانع ادامه صحبت او شدند

فرشته تابانیان، وکیل عباس دریس، به روزنامه شرق گفته است که خانواده رضا صیادی «از همان ابتدا اعلام کرده بودند که شکایتی از آقای دریس ندارند و شاکی این پرونده نیستند.»

به گفته او «ما از این خانواده درخواست کردیم تا رضایت خود را به صورت رسمی و ثبتی هم اعلام کنند که این کار را کردند. این رضایتنامه به دیوان هم تقدیم شده است اما با توجه به محاربه بودن اتهام، به این رضایتنامه توجهی نشد.»

خانم تابانیان به شرق گفته پرونده ایرادهایی دارد که قوه قضاییه به آن توجهی نکرده است.

او گفته «گزارش پزشکی قانونی هم حاکی از آن است که مشخص نشده گلوله شلیک شده متعلق به اسلحه آقای دریس است یا خیر. پزشکی قانونی صرفا اعلام کرده که گلوله از اسلحه کلاشینکف شلیک شده، ولی مشخص نیست اسلحه مدنظر، همان اسلحه آقای دریس است یا خیر.»

او گفته با دو وکیل دیگر لایحه دفاع دیگری تهیه شده و « با وصول درخواست اعاده دادرسی در جرائم سالب حیات، باید دستور توقف اجرای حکم صادر شود.»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها