اعتراضات ایران؛ سالن ورزشی نزدیک زندان اوین به «اسکان موقت خانواده زندانیان اختصاص می‌یابد»

اعتراضات ایران؛ سالن ورزشی نزدیک زندان اوین به «اسکان موقت خانواده زندانیان اختصاص می‌یابد»

اخبار ویژه حقوق بشر در ایران نقض حقوق بشر
مادر و پدر حسین رونقی یکی از شهروندان معترض، در مدت هفته ها بازداشت فرزندشان شب و روز در نزدیکی زندان اوین تهران در خیابان، پیگیر سرنوشت نامعلوم او بودند

همزمان با دوازدهمین هفته اعترضات سراسری در ایران و سرکوب گسترده آن توسط حکومت، قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که یک سالن ورزشی را در نزدیکی زندان اوین تهران «برای اسکان موقت خانواده بازداشتی‌های اخیر» در نظر گرفته است.

به گزارش رسانه‌های ایران، غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه، بر «گذراندن محکومیت مددجویان در زندان محل سکونت یا نزدیک‌ترین زندان به محل سکونت خانواده آن‌ها در حد مقدور» تاکید کرده است.

این سالن نزدیک دادسرای امنیتی شهید مقدس (اوین) تاسیس خواهد شد اما چون ساخت آن «زمان‌بر» است، «مقرر شد تا یک سالن ورزشی که فاصله کمی با دادسرای شهید مقدس و زندان اوین دارد برای حضور خانواده بازداشت شدگان تجهیز شود.»

خانواده‌های بازداشتی‌های اخیر بارها برای اطلاع از وضعیت فرزندانشان در مقابل زندان اوین تجمع و تحصن کرده و حتی چند روز را در همانجا بسر برده‌اند.

شمار افراد بازداشت شده در دوازده هفته اخیر در تهران و برخی از استان های ایران از جمله کردستان کم سابقه توصیف شده است.

آمار رسمی بازداشت‌شدگان در اعتراض‌های کنونی ایران اعلام نشده است. خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر ایران، «۱۵ هزار» بازداشتی را گزارش کرده است. برخی نیز رقم بازداشتی‌ها را بیش از این عنوان کرده‌اند.

در یک فایل صوتی منسوب به یک مقام ارشد وزارت اطلاعات ایران که به بیرون درز کرد، همین رقم برای بازداشتی‌ها ذکر شده بود.

در موارد متعددی افراد پس از احضار به دادسرای مقدس بازداشت یا با تامین وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه، بیرون زندان خواهند بود اما عمدتا از کشور ممنوع الخروج هم می شوند.

انتقاد از «دستگیری‌های خودسرانه» و «دستگیری‌های پیشگیرانه» در ایران

زندان اوین در شمال تهران محل بازداشت شمار گسترده ای از معترضان، چهره های سیاسی، علمی، فرهنگی و هنری ایران است
توضیح تصویر،زندان اوین در شمال تهران محل بازداشت شمار گسترده ای از معترضان، چهره های سیاسی، علمی، فرهنگی و هنری ایران است

بر اساس گزارش ها سازمان‌های مستقل حقوق بشری هزاران نفر از زمان شروع دور جدید اعتراضات یعنی از اواخر شهریور ماه، از سوی نهادهای امنیتی و ماموران قضایی جمهوری اسلامی ایران، بازداشت شده اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شمار «بازداشت های خودسرانه» از سوی جمهوری اسلامی ایران در این دوره گسترده توصیف و خواهان توقف آن شده است.

شورای حقوق بشر در قطعنامه ای که در یک نشست اضطراری درباره «وضعیت وخیم» حقوق بشر در ایران صادر کرد بسیاری از دستگیری ها را «بازداشت پیشگیرانه» شهروندان ایرانی برای پرهیز از حضور در اعتراضات مسالمت آمیز عنوان کرده است.

این شورا در جلسه اضطراری خود یک هیات حقیقت یاب مستقل بین المللی تاسیس کرده تا شواهد و اسناد نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی ایران از زمان آغاز اعتراضات را جمع آوری کند.

بر اساس گزارش نهادهای مستقل حقوق بشری ماموران در ایران در دستگیری و بازداشت شهروندان حقوق آنها را به شکل گسترده نقض می کنند.

از جمله در اختیار نگذاشتن دارو و خودداری از تامین فوریت های پزشکی برای زندانیان جزو رایج ترین نقض حقوق زندانیان در ایران است.

شبکه خبری سی ان ان آمریکا اخیرا گزارش داده است که برخی از زنان بازداشت شده توسط ماموران، با تهدید ها و حتی خشونت های جنسی رو به رو هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها