مادر و پدر مهسا امینی: «در سالیاد شهادت فرزند دلبندمان ژینا (مهسا) بر مزار آن عزیز سفرکرده گردهم می‌آییم»

مادر و پدر مهسا امینی: «در سالیاد شهادت فرزند دلبندمان ژینا (مهسا) بر مزار آن عزیز سفرکرده گردهم می‌آییم»

اخبار ویژه حقوق بشر در ایران نقض حقوق بشر

مژگان افتخاری و امجد امینی، مادر و پدر مهسا (ژینا) امینی در متنی که مشترکا در اینستاگرام منتشر کرده‌اند نوشته اند: «ما خانواده ژینا مانند هر خانواده داغدیده ای، در سالیاد شهادت فرزند دلبندمان ژینا (مهسا) امینی بر مزار آن عزیز سفرکرده گردهم آمده و مراسم سنتی و مذهبی برگزار می‌کنیم.»

آن ها در ادامه نوشته خود با اشاره به اینکه «بجز این متن، دیگر نوشته‌ای منتشر نمی کنند» نوشته‌اند: «ضمن گرامیداشت هم‌دردی‌ها و دغدغه‌های ارزشمند همشهریان عزیز، همگان را به پرهیز از هرگونه کنش خشونت‌ آمیز و واکنش در برابر آن دعوت می‌کنیم.»

مهسا (ژینا) امینی،‌ دختر جوان کرد در ۲۲ شهریورماه ۱۴۰۱ در تهران بازداشت شد و ساعاتی پس از بازداشت،‌ «بیهوش» به بیمارستان کسری منتقل شد و سه روز بعد در بیمارستان درگذشت.

مراسم خاک‌سپاری مهسا امینی در روز ۲۶ شهریور با حضور گسترده مردم در آرامستان آیچی سقز با سردادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و همچنین شعار «زن، زندگی، آزادی» برگزار شد.

اعتراضاتی که در ادامه به بسیاری از شهرهای ایران گسترش یافت و ماه‌ها ادامه داشت. در این اعتراضات بیش ازپانصد نفر کشته شدند و تاکنون قوه قضائیه ۷ نفر را هم به اتهام مشارکت در این اعتراضات، اعدام کرده است.

مراسم چهلم مهسا امینی هم با وجود تدابیر شدید امنیتی با حضور مردمی گسترده‌ای برگزار شد.

چند روز پیش و در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، صفا عائلی، دایی او بازداشت شد. به گفته یک منبع خبری به بی بی سی «ساعت چهار بعد از ظهر گروهی از ماموران با چند ماشین به خانه او رفته‌اند و بدون اینکه حکمی نشان دهند خانه را زیر و رو کرده‌اند.»‌

به گفته این منبع، خانواده نمی‌دانند آقای عائلی را به چه اتهامی بازداشت کرده‌اند و او اکنون کجاست. ‌‌

مادر مهسا امینی پیش از این با انتشار پستی در اینستاگرام «خواهان آزادی او شده» و نوشته بود :«ژینا جان عشق دایی جانش بود و همچنین دایی جان افتخار ژینا جانش بود.»

در آستانه سالگرد مهسا (ژینا) امینی و سالگرد آغاز اعتراضات ایران، فشار نهادهای امنیتی بر خانواده‌های دادخواه، فعالان سیاسی و مدنی،‌ استادان دانشگاه، دانشجویان معترض و فعالان صنفی کارگری و فرهنگی افزایش پیدا کرده است و بسیاری از آنها بازداشت یا تهدید شده‌‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها