واکنش‌ها به دو اتهام سنگین جدید علیه توماج صالحی؛ «جرمش این بود که اسرار هویدا می‌کرد»

واکنش‌ها به دو اتهام سنگین جدید علیه توماج صالحی؛ «جرمش این بود که اسرار هویدا می‌کرد»

اخبار ویژه نقض حقوق بشر

انتشار خبر طرح دو اتهام جدید «معاونت در بغی» یعنی معاونت در قیام مسلحانه و گروهی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و «اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرایم علیه امنیت» علیه توماج صالحی، خواننده رپ مشهور با واکنش‌های زیادی رو به رو شد و نام این رپر ایرانی را در شبکه‌های اجتماعی بار دیگر مطرح کرد.

به ویژه که به گفته امیر رئیسیان، وکیل مدافع توماج صالحی اتهامات انتسابی جدید در کیفرخواست صادره پیشین وجود نداشته است و به نظر می‌رسد این اتهامات در پی افشا کردن مساله «شکنجه و صدمات جسمی» که توماج صالحی در مدت بازداشت متحمل شده و شکایت از ضابطین پرونده‌ خود،‌ علیه او مطرح شده است.

این نکته ایست که از بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی به آن اشاره کردند و برای مثال در شبکه ایکس (توییتر سابق) نوشتند:‌ «قبلا خبری از اتهام قیام مسلحانه نبود، توماج اومد بیرون از شکنجه در زندان گفت، برش گرداندند و اینم به پرونده‌اش اضافه کردند…»

یا کاربری که به شعر حافظ اشاره کرد و اتهامات جدید را نتیجه سخن گفتن توماج صالحی از شکنجه و بدرفتاری در زندان خواند و نوشت: «جرمش این بود که اسرار هویدا می‌کرد»

توماج صالحی، روز پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲،‌ کمتر از دوهفته پس از آزادی از زندان، مجددا در شهر بابل با «ضرب و شتم بازداشت شد.»

دستگیری مجدد او پس از آن بود که در یک ویدئو گفت از افرادی شکایت کرده است که او را در آبان ۱۴۰۱ با خشونت بازداشت و در زندان «شکنجه کردند.»

دستگاه قضایی ایران دلیل بازداشت مجدد توماج صالحی را «ادعای کذب و نشر اکاذیب» خواندند و گفتند که شکایتی ثبت نشده است اما آقای رئیسیان، همان زمان پس از بازداشت موکلش، «مدارک و اسناد ثبت شکایت توماج صالحی را منتشر کرده بود.

نتیجه این شکایت توماج صالحی و وکیلش، مثل موارد مشابه روشن نشده است اما سه هفته پیش آقای رئیسیان اعلام کرد که موکلش برای اطلاع‌رسانی درباره شکایت از ضابطین پرونده‌ خود به «یک سال حبس و دو سال ابطال گذرنامه و شرکت در دوره مدیریت رفتار و مهارت دانش محکوم شده است.»

او در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه ایران گفته بود که با «عجیب‌ترین و غیرعادی‌ترین روند رسیدگی و دادرسی روبرو شده است.»

توماج صالحی با چه اتهاماتی رو به رو شده است؟

عصر یکشنبه اول بهمن ماه ۱۴۰۲،‌ امیر رئیسیان، وکیل دادگستری درشبکه اجتماعی ایکس درباره جلسه بازپرسی توماج صالحی گفت که موکلش با «۱۰ مورد اتهام» از جمله مواردی که قبلا از بابت آنها حکم برائت گرفته بود و همچنین دو اتهام دیگر که تا به حال در کیفرخواست او نبود «تفهیم اتهام» شد.

امیر رئیسیان توضیح داد که توماج صالحی در پرونده مربوط به بازداشت آبان ۱۴۰۱، ۸ اتهام داشته که از بابت دو اتهام «همکاری با دولت متخاصم و توهین به رهبری» تبرئه شده و برای ۶ اتهام دیگر محکوم شده بود که «حکم قابل اجرا هم ۶ سال و سه ماه حبس بوده است.»

این در حالی است که قبلا گفته شده بود که دیوان عالی کشور در ایران،‌ حکم بدوی صادره علیه توماج صالحی با استناد اتهاماتی از جمله «افساد فی‌الارض»، «تبلیغ علیه نظام» و «دعوت مردم به کشتار و اغتشاش» را رد و پرونده را برای رسیدگی به شعبه هم عرض ارجاع داده بود.

آقای رئیسیان در اینباره می‌گوید:‌ «دیوان عالی کشور حکم توماج صالحی را نقض کرده بود و تصریح کرده بود که ۵ اتهام غیرقانونی بوده و حداکثر باید با ٣ اتهام حکم صادر میشد. در نتیجه پرونده را برای رسیدگی و صدور حکم صحیح به دادگاه انقلاب اعاده کرده بود. تاکید هم شده بود که توماج مشمول عفو می‌شود.»

این وکیل دادگستری نوشته که دیروز آنها دریافتند که پس از سه ماه دادگاه انقلاب اصفهان همان پرونده را به علاوه «دو اتهام جدید» به دادسرا ارسال کرده و دستور داده که این دو اتهام جدید را به توماج صالحی «تفهیم کنند و کیفرخواست هم با ۱۰ اتهام صادر شود.»

آقای رئیسیان به طعنه درباره نادیده گرفته شدن رای دیوان عالی کشور نوشت‌:«به این ترتیب در نظام قضایی جمهوری اسلامی معنای “مرجع عالی” را هم فهمیدیم.»

او درباره اشکالات این دو اتهام جدید نوشت‌: «دو اتهام جدید عبارتند از معاونت در بغی(قیام مسلحانه و گروهی علیه نظام) و اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرایم علیه امنیت این در حالیست که در پرونده اولا متهم دیگری وجود ندارد که حتی همدست تلقی شود چه رسد به گروه و در ثانی حتی یک چاقوی آشپزخانه از توماج کشف نشده است چه رسد به سلاح!»

بر اساس ماده ۲۸۷ قانون مجازات اسلامی «بغی» از جمله اتهامات امنیتی با مجازات حدی مرگ است و «باغی» کسی است که علیه «اساس نظام جمهوری اسلامی» دست به مبارزه و اقدام مسلحانه بزند.

سایت دادبان که از طرف گروهی از وکلا و حقوقدانان ایرانی تشکیل شده و میگوید که مرکز مشاوره و آموزش حقوقی ویژه کنش‌گران است در شبکه اجتماعی ایکس درباره اتهامات جدید توماج صالحی نوشت:‌ « اگرچه اتهام بغی از جمله اتهامات با مجازات اعدام در ایران است، اما اتهام انتسابی به توماج صالحی اتهام معاونت در این عمل مجرمانه است و مجازات قانونی آن کمتر از اعدام است. بنا بر قانون معاونت در جرایم با مجازات اعدام می‌تواند تا ۲۵ سال زندان در پی داشته باشد.»

توماج صالحی

منبع تصویر،TOOMAJOFFICIAL

توضیح تصویر،توماج صالحی، پس از یک سال و ۲۱ روز حبس روز ۲۷ آبان به قید وثیقه از زندان آزاد شد اما کمتر از دو هفته پس از سخن گفتن از شکنجه در زندان مجددا بازداشت شد

توماج صالحی کیست؟

توماج صالحی، ۳۲ ساله،‌ یکی از برجسته‌ترین رپرهای معترض ایرانی است. او اصالتا لر بختیاری است و از بچگی در اصفهان و شاهین‌شهر زندگی کرده است. دو مدرک تراشکاری دارد و مثل پدرش مکانیک خوانده و هر دو مهندس طراحی و تولید قطعات صنعتی پزشکی هستند.

او اولین بار در شهریور ماه ۱۴۰۰ پس از خواندن آهنگ «سوراخ موش بخر» بازداشت شد و پس از ۱۰روز با وثیقه آزاد شد. هشتم آبان ماه سال ۱۴۰۱ و همزمان با اعتراضات سراسری در ایران و پس از نزدیک به دو ماه زندگی در اختفا، در خانه ای در روستای گردبیشه استان چهارمحال و بختیاری بازداشت شد.

سال گذشته بازداشت توماج صالحی با واکنشهای زیادی رو به رو شد و درخواست آزادی این هنرمند ایرانی در سراسر جهان مطرح شد.

اعضای شورای شهر فلورانس ایتالیا توماج صالحی را به عنوان شهروند افتخاری این شهر ایتالیا انتخاب کردند.

سازمان شاخص سانسور، تلاش‌های هنری این خواننده را در حمایت از اعتراض‌های پس از کشته شدن مهسا ژینا امینی در بازداشت گشت ارشاد الهام‌بخش دانست و جایزه سالانه‌ خود در شاخه هنر را به او اهدا کرد.

موسسه «گلوبال میوزیک اواردز» هم تابستان گذشته جایزه «هِرِتیک» که در بخش موسیقی اعتراضی/کنشگری اعطا می‌شود را به خاطر آهنگ «فال» به آقای صالحی اهدا کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها