دیوان عالی ایران حکم اعدام محمد قبادلو را نقض کرد

دیوان عالی ایران حکم اعدام محمد قبادلو را نقض کرد

نقض حقوق بشر اخبار ویژه حقوق بشر در ایران

حکم قصاص محمد قبادلو که در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته بازداشت و به اعدام محکوم شده بود، در شعبه اول دیوان‌ عالی‌ ایران نقض شد.

امیر رئیسیان وکیل محمد قبادلو در توئیتی نوشت «پرونده برای رسیدگی به ایرادات مربوط به سلامت روانی موکل و صدور حکم به شعبه هم‌عرض ارجاع خواهد شد».

محمد قبادلو ۲۲ ساله به اتهام «محاربه» و «افساد فی‌الارض» به «اعدام» محکوم شده است. محمد قبادلو محکوم شده در اعتراضات سراسری ایران استوار دوم فرید کرم‌پو درجه‌دار نیروی انتظامی را با خودرو زیر گرفته است.

به گفته امیر رئیسیان اکنون با نقض حکم در دیوان عالی پرونده برای «صدور حکم به شعبه هم‌عرض ارجاع خواهد شد.»

محمد قبادلو به اختلال اعصاب مبتلاست، شنبه ۷ آبان ۱۴۰۱، در محکمه‌ای به ریاست ابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب حاضر شد. گزارش این دادگاه از رسانه‌های حکومتی پخش شد.این نخستین بار نیست که حکومت ایران پس از اعتراضات در این کشور، محاکم «تلویزیونی» و به گفته مقامات حکومت «دادگاه علنی» بر پا می‌کنند. شاهدان و نهادهای ناظر حقوق بشر می‌گویند این دادگاه‌ها «نمایشی» و «زیر اعترافات اجباری» است.

تصویری از حکم شعبه اول دیوان عالی کشور نیز منتشر شده است

منبع تصویر،UGC

توضیح تصویر،تصویری از حکم شعبه اول دیوان عالی کشور نیز منتشر شده است

«ابتلا به اختلال اعصاب»

امیر رئیسیان امروز در مصاحبه با روزنامه شرق گفته است «این دومین اعاده دادرسی در پرونده محمد قبادلو است»، گفت: «بعد از رد فرجام‌خواهی و تایید حکم قصاص قبادلو، درخواست اعاده دادرسی ما هم در پرونده، رد شد و پرونده قصاص مورد تایید قرار گرفت اما در تیر ماه، اعاده دادرسی مجددی با تکیه بر نامه روان‌پزشکان و اسناد جدید درباره بیماری قبادلو، به ثبت رسید تا اینکه امروز سرانجام تایید شد و حکم قصاص قبادلو را دیوانعالی کشور نقض کرد.»

گفته می‌شود محمد قبادلو از متهمان اعتراض‌های ایران در دادگاه به بیماری «دو قطبی» خود اشاره کرده و گفته بود که در روز حادثه، ماهها بود که درمانش را متوقف کرده بود و از بی‌خوابی شدید رنج می‌برد.

پیشتر معصومه احمدی، مادر محمد قبادلو در ویدیویی در آن زمان گفت «بچه من را غریب گیر آوردند و بدون وکیل از او بازجویی کردند و در اولین جلسه دادگاه حکم اعدامش را صادر کردند».

او با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی همچنین گفت که فرزندش به بیماری «دو قطبی» مبتلاست و در ماه‌های قبل از دستگیری از درمان بیماری‌اش خودداری کرده بود. بی‌بی‌سی فارسی هم به اسنادی دست پیدا کرده است که اختلال عصبی این زندانی سیاسی را تایید می‌کند.

آقای رئیسیان همچنین از خانواده محمد کرم‌پور نیز که «در اجرای حکم قصاص، عجله به خرج ندادند» تشکر کرد.

امیر رئیسیان بیشتر نیز گفته بود در دفاعیه «بحث ما در این پرونده حول محور سلامت روان محمد قبادلو بوده است».

نگرانی از احکام اعدام معترضان

صدور احکام اعدام بر اساس اتهام محاربه و فساد فی‌الارض پس از اعتراضاتی که با کشته شدن مهسا (ژینا) امینی به دست پلیس ایران آغاز شد، واکنش گسترده داخلی و بین‌المللی در پی داشت.

تا کنون دستکم هفت تن از معترضان اعدام شده‌اند.

علاوه بر این، بنابر اعلام عفو بین‌المللدستکم هفت نفر هم با دریافت حکم اعدام در زندان به سر می‌برند.

این نهاد حقوق بشری گفته بود حداقل چهار نفر دیگر پس از لغو احکام اعدام در دیوان عالی کشور و بازگشت پرونده‌هایشان به دادگاه‌های بدوی، بر اساس اتهاماتی که می‌تواند مجازات اعدام داشته باشد با محاکمه مجدد روبرو هستند.

اعدام شدگان

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x