در پی شکایت آمنه‌سادات ذبیح‌پور، ۱۵ ماه به حبس دو ساله سپیده قلیان افزوده شد

در پی شکایت آمنه‌سادات ذبیح‌پور، ۱۵ ماه به حبس دو ساله سپیده قلیان افزوده شد

نقض حقوق بشر اخبار ویژه

مهدی قلیان، برادر سپیده قلیان تایید کرد که ۱۵ ماه دیگر به حبس دو ساله خواهرش اضافه شده است.

ساعتی پیش‌تر آمنه‌سادات ذبیح‌پور خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی و از طرفداران سرسخت حکومت، در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر) خبر داده بود که در نتیجه شکایت او، خانم قلیان به ۱۵ ماه حبس محکوم شده است.

چنان‌که مهدی قلیان در اینستاگرامش نوشته، هنوز محاکمه سپیده قلیان به پایان نرسیده و او بار دیگر باید به اتهام «فراهم آوردن موجبات فساد و فحشا» در برابر قاضی قرار بگیرد.

سپیده قلیان از محکومان پرونده اعتراضات نیشکر هفت تپه خوزستان بود که بارها بازداشت شده و در زندان‌های مختلف ایران زندانی بوده است.

اردیبهشت‌ماه امسال مهدی قلیان، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش نوشته بود که خواهرش «بخاطر یک شعار پس از آزادی» مجددا به دو سال زندان محکوم شده است.

خانم قلیان پس از آزادی از زندان شعار داده بود «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک.»

اما جلسات محاکمه خانم قلیان که در هفته‌های اخیر برگزار شد با برخی از اظهارات قدیمی‌تر او مرتبط بوده است.

سپیده قلیان

منبع تصویر،SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر،سپیده قلیان از فعالان مدافع حقوق کارگران است

آمنه‌سادات ذبیح‌پور در ایکس نوشت: «رای دادگاه شکایتم از سپیده قلیان اعلام شد. ۱۵ ماه حبس به جرم دروغ ، تهمت و نشر اکاذیب. این رای مربوط به پرونده اتهامات او در سال ۹۸ بود».

ذبیح‌پور همچنین نوشت که به دلیل اظهارات سال گذشته سپیده قلیان، بار دیگر از او شکایت خواهد کرد.

آمنه‌سادات ذبیح‌پور یکی از خبرنگاران صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که به گفته برخی زندانیان سیاسی – از جمله سیپده قلیان – همزمان در زندان نیز در نقش بازجو حاضر می‌شود.

سپیده قلیان گفته است که ذبیح‌پور با نام عسکری در زندان اوین او را شکنجه و بازجویی کرده است.

مهدی قلیان درباره حکم جدید خواهرش در اینستاگرام نوشت: «تماس گرفت، رای رو براش خوندم، از اونجایی که عاشق مهدی یراحیه پشت تلفن زندان آهنگ روسریتو رو براش پلی کردم. خیلی ذوق کرد. بهش گفتم ناراحتی برای حکم؟! جواب داد: می‌ارزید. فدای سر ملتمون.»

آمنه‌سادات ذبیح‌‎پور همزمان با هفته سیزدهم اعتراضات سراسری ١٤٠١ ایران توسط اتحادیه اروپا به دلایلی از جمله «تولید و نشر اعترافات اجباری بازداشت‌شدگان»، به فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا افزوده شد.

آمنه‌سادات ذبیح‌پور

منبع تصویر،دنیای اقتصاد

توضیح تصویر،آمنه‌سادات ذبیح‌پور از خبرنگاران معتمد حکومت است

در مردادماه که جلسات دادگاه سپیده قلیان در جریان بود، مهدی قلیان خبر داد که ذبیح‌پور به عنوان شاکی «از همان بدو ورود به جلسه دادگاه»، خواهرش را به «جاسوسی و اغتشاش‌گری» متهم کرد.

مهدی قلیان در آن زمان با انتقاد از «لحن خانم ذبیح‌پور در دادگاه» نوشت که «او احتمالا فراموش کرده بود که در این جلسه به عنوان شاکی» حضور دارد.

در جریان اعتراضات سراسری بسیاری از روزنامه‌نگاران و نهادهای حقوق بشری خانم ذبیح‌پور و همکارانش در صدا و وسیما را به عنوان «خبرنگار بازجو» توصیف می‌کردند.

مهدی قلیان در این باره نوشته، وقتی «سپیده در دادگاه از خبرنگاران شریفی همچون نیلوفر حامدی و الهه محمدی یاد کرد، خانم ذبیح‌پور، «آنها را جاسوس اسرائیل» خواند و اعلام کرد که «مردم او را دوست دارند».

آقای قلیان می‌گوید در این وضعیت بود که سپیده در پایان دادگاه و به گفته‌ خودش «از طرف مردم»، در صورت وی تف کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها