اعتراضات ایران؛ نگرانی از وضعیت «وخیم» حسین رونقی در زندان اوین

اعتراضات ایران؛ نگرانی از وضعیت «وخیم» حسین رونقی در زندان اوین

نقض حقوق بشر چندرسانه ای حقوق بشر در ایران

خانواده حسین رونقی نسبت به وضعیت جسمانی این زندانی سیاسی که پس از اعتراضات اخیر ایران بازداشت شده، ابراز نگرانی کرده و وضع او را «وخیم» خوانده‌اند.

حسن رونقی، برادر آقای رونقی در حساب توییترش با تشریح وضعیت مادرش پس از خبردار شدن از وضعیت جسمی حسین رونقی نوشته است: «مادرم با چشمانی گریان و صدایی غمناک گفت که از زندان خبر داده‌اند که وضعیت حسین وخیم است و خون بالا آورده است».

او نوشته: «جمهوری اسلامی قصد جان برادرم حسین را دارد» و حسین «بدون درمان و دارو و با پای شکسته و تنی بیمار و در حالی که خون بالا آورده است همچنان در زندان است.»

پس از شروع اعتراضات جاری در ایران در هفته‌های پایانی شهریور، ماموران امنیتی جهت بازداشت حسین رونقی به خانه او حمله کردند. او در آن زمان اعلام کرد توانسته «فرار» کند اما چند روز پس از آن خود را به دادسرای زندان معرفی کرد و بازداشت شد.

حسین رونقی چند روز پس از آن در تماس تلفنی با مادرش گفت که در زندان مورد ضرب‌ و شتم قرار گرفته و ماموران پای او را شکسته‌اند.

آقای رونقی پس از بازداشت اعلام کرده بود که اعتصاب غذا می‌کند. پدر و مادر او گفته‌اند که از امکانات درمانی نیز محروم است.

هفته گذشته زلیخا موسوی، مادر آقای رونقی در حساب توییترش نوشته بود که «پاهای حسین را شکسته‌اند و در انفرادی انداخته‌اند وهیچ ارگانی هیچ اقدامی برای درمان نکرده» است.

خانم موسوی نوشته بود که پس از بازداشت فرزندش «حتی اجازه ملاقات با حسین راهم به ما ندادند».

مادر این زندانی سیاسی در پایان نوشته بود: «هر اتفاقی برای فرزندم بیافتد بیت رهبری، قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، سازمان زندان ها مسئولند.»

از آغاز اعتراضات سراسری در ایران پس از مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، تعداد زیادی از فعالان سیاسی و مدنی و روزنامه‌نگاران از جمله بهاره هدایت، آرش صادقی، نیلوفر حامدی، محمدرضا جلایی‌پور، مجید توکلی، یلدا معیری، الهه محمدی و زینب موسوی در کنار هزاران معترض خیابانی و دانش‌آموزان و دانشجویان در ایران بازداشت شده‌اند. آمار دقیقی از بازداشت‌شدگان در دست نیست و شرایط نگهداری آنها نیز مشخص نیست.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها