صافی رسانهصافی بر اساس گونه تصویرها صافی براساس تاریخ همهٔ تاریخ‌ها جستجو فهرست رسانه نمایش 81 از 462 موارد رسانه بارگذاری بیشتر جزئیات پیوست 47191690-b12b-11ed-a962-bf8cb6f0b815.jpg 12 اسفند 1401 67 کیلوبایت 800 در 450 پیکسل ویرایش تصویر حذف برای همیشه متن جایگزین یاد بگیرید چطور هدف از تصویر(در یک برگهٔ جدید باز می‌شود) را شرح دهید. اگر تصویر کاملا تزئینی است، این را خالی رها نمایید.عنوان 47191690-b12b-11ed-a962-bf8cb6f0b815 توضیح مختصر توضیح نشانی پرونده: https://haghezendegi.com/wp-content/uploads/2023/03/47191690-b12b-11ed-a962-bf8cb6f0b815.jpg کپی نشانی اینترنتی در کلیپ‌بورد

تحریم‌های تازه بریتانیا و اروپا علیه ایران همزمان با تجمع ایرانیان در بروکسل

حقوق بشر در ایران دسته‌بندی نشده نقض حقوق بشر
معترضان از وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا می‌خواهند که سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهد

همزمان با تجمع عظیم ایرانیان در بروکسل، دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی وضع کردند.

اتحادیه اروپا ۳۲ مقام و دو نهاد جمهوری اسلامی را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد. این پنجمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا از زمان شروع اعتراضات ماه‌های اخیر در ایران است. اعتراضاتی که در پی کشته شدن مهسا امینی، در زمان بازداشت در دست گشت ارشاد آغاز شده است.

در این مدت در مجموع ۱۹۶ فرد و ۳۳ نهاد جمهوری اسلامی تحریم شده‌اند.

این افراد و سازمان‌ها به اتهام «نقض حقوق بشر» در ایران و «دست داشتن در سرکوب امنیتی معترضان» تحریم شدند.

یوسف نوری،  وزیر آموزش و پرورش و محمد مهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد و شماری از مقامات قوه قضائیه و روسای زندان‌های ایران  از جمله مقامات تحریم شده هستند.

«بنیاد تعاون فرماندهی انتظامی» و  «پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی» هم دو نهادی هستند که اتحادیه اروپا آنها را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

دولت بریتانیا هم امروز در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران هشت نفر از مقامات جمهوری اسلامی از جمله چند فرمانده سپاه و ۳ قاضی را تحریم‌ کرد.

موسی الحسینی قاضی شعبه یک دادگاه انقلاب کرج،‌ مرتضی براتی قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب استان اصفهان،‌ هادی منصوری قاضی شعبه چهار دادگاه انقلاب مشهد و حسن عسگری فرماندار سنندج از جمله افراد تحریم شده هستند.

پرویز ابسالان جانشین فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان، امان‌الله گرشاسبی جانشین فرمانده سپاه سیستان و بلوچستان، محمد کرمی فرماندار استان سیستان و بلوچستان،‌ موسی حسینی جانشین سپاه نینوای گلستان و محمدتقی اصانلو فرمانده نیروی زمینی سپاه هم که به فهرست تحریمهای بریتانیا علیه مقامات ایران اضافه شده است.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران دوشنبه شب در واکنش به تحریم های اعلام شده از سوی اتحادیه اروپا گفت حکومت ایران فهرست تحریم های متقابل خود را در پاسخ به تحریم های اخیر اتحادیه اروپا به زودی اعلام خواهد کرد.

علیرضا آخوندی،‌ نماینده ایرانی تبار پارلمان سوئد و دریا صفایی، نماینده ایرانی پارلمان بلژیک

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،علیرضا آخوندی،‌ نماینده ایرانی تبار پارلمان سوئد و دریا صفایی، نماینده ایرانی پارلمان بلژیک

تجمع بزرگ ایرانیان در بروکسل همزمان با جلسه وزرای خارجه اتحادیه اروپا

همزمان با جلسه وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، مخالفان جمهوری اسلامی در شهر بروکسل راهپیمایی و در مقابل ساختمان شورای اروپایی در این شهر تجمع کردند.

در این تجمع چهره‌های سرشناس مخالفان از جمله مسیح علی‌نژاد،‌ حامد اسماعیلیون،‌ دریا صفایی، نماینده ایرانی پارلمان بلژیک وعلیرضا آخوندی،‌ نماینده ایرانی تبار پارلمان سوئد حضور دارند.

تجمع امروز در بروکسل به دعوت شماری از مخالفان جمهوری اسلامی برگزار شده است.

قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا از جمله درخواست‌های تجمع کنندگان است.

راهپیمایی ایرانیان در بروکسل

سپاه پاسداران در حال حاضر در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و کانادا قرار دارد.

هفته گذشته،‌ در تجمع بزرگی در شهر پاریس، علیرضا آخوندی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد از ایرانیان خواست تا امروز، دوشنبه ۲۰ فوریه در مقابل شورای اروپایی تجمع کنند.

آقای آخوندی حضور ایرانیان را مانند حضورشان در مقابل پارلمان اروپا در استراسبورگ مهم توصیف کرده بود و گفته بود که «مهم است که ایرانیان صدای خودشان را به گوش وزرای خارجه کشورهای اروپایی برسانند.»

پارلمان اروپا در استراسبورگ، هفته پیش در قطعنامه‌ای پیشنهادی خواستار تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی به شدت به این قطعنامه واکنش نشان دادند و اتحادیه اروپا و اعضای آن را درباره «عواقب» آن تهدید کرده اند.

پیش از تصویب این قطعنامه اورسلا فن‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، از قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی اتحادیه اروپا حمایت کرده بود.

انتظار می‌رود که در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع شود که پنجمین سری از تحریم‌های اتحادیه اروپا پس از اعتراضات اخیر در ایران است.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز گفت مجموعه تحریم‌های جدید و مهمی در اعتراض به وضعیت حقوق بشر در ایران در نظر خواهد گرفت.

 تجمع ایرانیان در بروکسل

منبع تصویر،ERIC LALMAND/BELGA MAG/AFP VIA GETTY IMAGES

توضیح تصویر،همزمان با جلسه وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل، ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی هم در این شهر تجمع کردند

مثل تجمعات هفته‌های گذشته، از شهرهای مختلف اروپا ایرانیان به طرف بروکسل به راه افتادند.

ژیار گل، گزارشگر بی‌بی‌سی فارسی که برای پوشش خبر این تجمع به بروکسل رفته است می‌گوید که از دیشب در این شهر حضور ایرانیان به طور مشخص و محسوس است و در همه هتل‌ها،‌ ایستگاه‌های قطار و خیابان دیده می‌شوند.

حامد اسماعیلیون: سپاه پاسداران «هیولای سیاسی و اقتصادی و امنیتی» است

حامد اسماعیلیون فعال سیاسی و سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمایی اوکراین هم در تجمع اعتراضی بروکسل سخنرانی کرد.

او در باره سپاه پاسداران صحبت کرد و گفت این سازمان «هر چند با آنچه در سال ۱۳۵۸ بنا شد فرق دارد اما هنوز نامی از ایران [در عنوان رسمی این نهاد] نیست.»

او با اشاره به نقش سپاه در طولانی شدن جنگ ایران و عراق آن را «هیولای سیاسی و اقتصادی و امنیتی» نامید و مسئول سرکوب و کشتار در ایران دانست.

آقای اسماعیلیون به فهرستی از نهادهایی که مستقیم یا غیرمستقیم به سپاه پاسداران مرتبطند اشاره کرد از جمله خبرگزاری‌های فارس و تسنیم، موسسه فرهنگی اوج، دانشگاه امام حسین، قرارگاه خاتم و بقیه‌الله و ثارالله اشاره و آنها را ابزار سرکوب در عرصه‌های مختلف توصیف کرد.

او حشدالشعبی و حزب‌الله لبنان را هم از بازوهای سپاه پاسداران در عراق و لبنان دانست. آقای اسماعیلیون درخواست کرد که سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های «تروریستی» اتحادیه اروپا قرار گیرد.

مسیح علی‌نژاد: ما نفس حکومتی که نفس عزیزانمان را گرفت، می‌گیریم

علیرضا آخوندی،‌ نماینده ایرانی تبار پارلمان سوئد و مسیح علی‌نژاد

منبع تصویر،EPA

توضیح تصویر،علیرضا آخوندی،‌ نماینده ایرانی تبار پارلمان سوئد و مسیح علی‌نژاد. خانم علینژاد در سخنانی خواستار اتحاد مخالفان جمهوری اسلامی شد و گفت که «رمز پیروزی ما اتحاد ماست، ما سالها زخم خورده یک حکومتیم. ما سرماخورده یک زمستانیم.»

مسیح علی‌نژاد،‌ از رهبران مخالفان جمهوری اسلامی در سخنرانی خطاب به جمعیت گفت: «همین امروز که حکومت اعلام کرد که چقدر عصبانی‌اند از تظاهرات ایرانیان خارج کشور، شما دوباره حماسه خلق کردید. دمتان گرم.»

اشاره او به اعتراض امروز ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران بود.

خانم علی‌نژاد گفت: «فکر کردند وقتی مهسا را کشتند،‌ وقتی معترضانی که گفتند ما همه مهسا هستیم بجنگ تا بجنگیم،‌ جوابشان گلوله، باتوم، تجاوز و طناب دار بود. وقتی خیابان‌های ایران را خونین کردند،‌ فکر کردند ما در خارج از کشور کوتاه می آییم.»

او فریاد زد: «ما نفس حکومتی که نفس عزیزانمان را گرفت،‌ می‌گیریم.» وشعار داد «قسم به خون یاران» و جمعیت ادامه داد: «ایستاده ایم تا پایان.»

خانم علی نژاد همچنین در حالیکه دست دریا صفایی را در دست گرفته بود، خواهان «اتحاد و همبستگی» مخالفان جمهوری اسلامی شد.

او گفت:‌ «رمز پیروزی ما اتحاد ماست. ما سال‌هاست زخم خورده یک حکومتیم. ما سرماخورده یک زمستانیم.»

و هر دو شعار دادند: «از کردستان تا زاهدان، جانم فدای ایران.»

تظاهرات بروکسل

منبع تصویر،GETTY IMAGES

پخش پیام شیرین عبادی

پیام شیرین عبادی حقوق‌د‌ان سرشناس و برنده جایزه صلح نوبل هم برای معترضان پخش شد.

در این پیام که بر صفحه‌های نمایش بزرگ پخش شد، خانم عبادی با اشاره به اعدام‌های اوایل انقلاب و «کشتار ایذه و جمعه خونین زاهدان» گفت: «پایه‌های جمهوی اسلامی در خون مردم است.»

او گفت این موضوع به ایران محدود نیست و «۵۴۰ ترور» در خارج ایران به دست عوامل حکومت «منحوس» جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

خانم عبادی از کشورهای اروپایی هم انتقاد کرد: «سال‌ها بوی نفت به اروپا اجازه نمی‌داد بوی خون را در ایران استشمام کند اما به برکت انقلاب زن، زندگی آزادی مجبور شدند صدای مردم ایران را بشنوند.»

او خواستار قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های «تروریستی» اتحادیه اروپا شد.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها