«دو دستگاه اطلاعاتی» ایران برای ورود زنان تماشاگر به ورزشگاه‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند

حقوق بشر در ایران نقض حقوق بشر
جام جهانی قطر صحنه اعتراض عده‌ای از تماشاگران ایرانی شد که در حمایت از حقوق زنان شعار می‌دادند
رئیس فدراسیون فوتبال ایران، می‌گوید شورای عالی امنیت ملی مجوز داده است که زنان برای تماشای بازی‌های فوتبال مردان به ورزشگاه‌ها راه داده شوند.

مهدی تاج با اشاره به مصوبه شورای عالی امنیت ملی گفته: «آمدن و نیامدن آنها دیگر مطرح نیست.»

آقای تاج گفته است کارگروهی تعیین شده که تصمیم‌گیری درباره نحوه اجرای این مصوبه را بر عهده دارد.

به گفته او به جز این فدراسیون و وزارتخانه‌های کشور و ورزش «دو دستگاه اطلاعاتی» هم برای چگونگی ورود زنان به ورزشگاه‌ها «برنامه‌ریزی می‌کنند.»

موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها از مسائلی است که در سال‌های اخیر بر ورزش ایران سایه انداخته است.

آقای تاج امروز گفت که «در ورزشگاه‌هایی مثل گل‌گهر، سپاهان، ذوب‌آهن و غدیر اهواز که مناسب است، بانوان حضور پیدا خواهند کرد.»

او افزوده: «ورزشگاه آزادی تهران هم باید برای این موضوع آماده شود.»

مشخص نیست منظور از «آماده» بودن ورزشگاه چیست.

زنان، فوتبال و سیاست

زنان هوادار پرسپولیس در تهران

منبع تصویر،EUROPEAN PHOTOPRESS AGENCY

پیش از این هم زنان در مواردی اجازه حضور در مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران را یافته‌اند

در چند سال اخیر سایه سیاست بر فوتبال ایران سنگین شده و حضور زنان در ورزشگاه‌ها از موضوعات خبرساز بوده است.

با وجود آنکه مقام‌های ایران پس از فشارهای فعالان حقوق زنان در داخل و فجایعی چون خودکشی «دختر آبی»، سرانجام تسلیم فیفا شده و در حرف ورود زنان به ورزشگاه‌ها را پذیرفته‌اند، اما در عمل برای ورود آن‌ها مانع‌تراشی کرده‌اند.

فروش بلیت به زنان با دشواری‌هایی صورت گرفته و بسیاری از زنان طرفدار بارها اعلام کرده‌اند که به هیچ وجه امکان خرید بلیت را نیافته‌اند.

در مواردی هم که زنانی به سکوی ورزشگاه‌ها رسیده‌اند، این اتهام علیه مقام‌ها مطرح شده که به حضور «گزینشی» زنان اجازه داده‌اند تا رفتار و پوشش زنان تماشاگر مطابق نظر حکومت باشد.

در فروردین ۱۴۰۱ ماموران انتظامی با اسپری فلفل و باتوم به مقابله با زنانی رفتند که برای تماشای بازی ایران و لبنان در مشهد بلیت خریده بودند.

حسین شمس، سرمربی سابق تیم ملی فوتسال ایران، در این باره گفته بود «عامل حوادث مشهد نه تنها تنبیه و برکنار نشده، بلکه پاداش هم گرفته است.»

با این حال دوره قبلی لیگ برتر ایران در حالی آغاز شد که در هفته سوم، در شهریور ماه، زنان توانستند به ورزشگاه آزادی راه یابند. اما پس از آن و با آغاز اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در پی کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، ورود تماشاگران به ورزشگاه به‌کلی منتفی شد و بازی‌ها تا چند ماه در ورزشگاه‌های خالی برگزار می‌شد.

در این ماه‌ها فوتبالیست‌ها از ابراز خوشحالی پس از زدن گل خودداری می‌کردند و عده‌ای از آنها به دلیل نشان دادن همبستگی با معترضان به زندان افتادند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها