حجاب اجباری در ایران؛ درگیری در کرمان به مرگ یک زن منجر شد، فرماندار می‌گوید «نزاع شخصی» بود

حجاب اجباری در ایران؛ درگیری در کرمان به مرگ یک زن منجر شد، فرماندار می‌گوید «نزاع شخصی» بود

چندرسانه ای حقوق بشر در ایران نقض حقوق بشر
تصویری از فیلمی که از داخل اتوبوس گرفته شده است،‌ گفته شده که اتوبوس حامل زنان بسیجی بوده که قصد گرفتن چند زن بیحجاب را داشتند

در جریان درگیری که دیروز بین گروهی در باغ شازده در ماهان کرمان اتفاق افتاد، یک زن ۵۹ ساله دچار ایست قلبی شد و بعدا در بیمارستان جان باخت. گزارش شده که تعدادی هم در این ماجرا مجروح شدند. زنی که در اتوبوس است با صدای بلند می‌گوید «زن‌ها حجاب باید داشته باشند.»

سایت رویداد ۲۴ می‌گوید که این درگیری زمانی رخ داده که گروهی از مسافران یک اتوبوس به چند زن بدون حجاب «تذکر حجاب» دادند و مردم حاضر به حمایت از زنان آمدند و با تذکردهندگان درگیر شدند.

در ابتدای تصاویر ویدئویی که از این درگیری منتشر شده دیده می‌شود که چند نفر قصد گرفتن چند دختر بدون روسری را دارند.

فیلم از داخل اتوبوسی گرفته شده که شیشه‌هایش در اثر اصابت سنگ شکسته شده است.

صدای زنی از داخل اتوبوس شنیده می‌شود که فریاد می‌زند «زن‌ها حجاب باید داشته باشند». مشخص نیست منظورش چه کسی است اما می‌گوید «برو بیارش.»

در داخل اتوبوس به زنی به نام مهدیه هم گفته می‌شود که «فیلم بگیر.»

در داخل اتوبوس صدای گریه و درگیری لفظی هم شنیده می‌شود.

اسکرین شات توییت
توضیح تصویر،یک فعال اصول‌گرا در توییتی علت ماجرا را درگیری و سنگ پراکنی «زنان بی‌حجاب» با اتوبوس «زائران حاج قاسم» عنوان کرد،‌ اما ساعتی بعد توییت خود را حذف کرد و گفت که اشتباه کرده است

مسئولان چه می‌گویند؟

رئیس حوزه قضایی ماهان بدون اشاره به دلیل این درگیری می‌گوید که عصر دیروز،‌ یکشنبه ۳ اردیبهشت در دومین روز تعطیلی عید فطر در ایران «یک نزاع دسته جمعی» در محدوده باغ شازده در ماهان کرمان رخ داده و در این حادثه یک زن میانسال بدحال شده که پس از انتقال به بیمارستان فوت کرده است.

به گزارش خبرگزاری میزان او گفت که تحقیقات تکمیلی درباره علت و جزئیات این موضوع با حضور «تعدادی از شاهدین و همراهان متوفی» از سوی بازپرس ویژه در دست انجام است.

علی بابایی،‌ فرماندار کرمان هم دیروز به محض انتشار این خبر تایید کرد که امروز در پارکینگ باغ شاهزاده ماهان این اتفاق افتاده است.

او علت درگیری را «مسائل شخصی» عنوان کرد و گفت طرفین که درگیر شدند همه مسافر بودند و هیچ کدام اهل ماهان و کرمان نبودند.

فرماندار کرمان گفت که «افراد خاطی» دستگیر و تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند و افزود که در این درگیری «از سلاح گرم استفاده نشده است».

گزارش‌هایی هم می‌گوید که مسافران اتوبوس «زائران» مقبره قاسم سلیمانی بودند که در راه بازگشت اقدام به «امر به معروف» کردند.

علیرضا آل داود،‌ یک فعال اصول‌گرا که خود را «معلم سواد رسانه» معرفی کرده است در توییتی علت ماجرا را درگیری و سنگ پراکنی «زنان بی‌حجاب» به اتوبوس «زائران حاج قاسم» عنوان کرد،‌ اما ساعتی بعد توییت خود را حذف کرد و گفت که اشتباه کرده است.

خودداری زنان از سر کردن روسری و حجاب اجباری در ماه‌های اخیر و به ویژه پس از کشته شدن مهسا امینی در زمان بازداشت در گشت ارشاد در ایران افزایش یافته است.

در مقابل گروهی از افراد بسیجی و یا طرفداران حجاب اجباری با افراد بدون حجاب مقابله و تهدیدشان می‌کنند و از آنها فیلم می‌گیرند.

تصاویری از فرار دو زن از یک امامزاده یا پرت کردن سطل ماست به دو زن در مشهد پس از بی‌نتیجه بودن «امربه معروف»،‌ از جمله موارد برخوردهای خودسرانه افراد با زنان است که با انتقادهای زیادی رو به رو شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها