رهبر جمهوری اسلامی اعتراضات اخیر را «طراحی انفعالی دشمن» خواند

رهبر جمهوری اسلامی اعتراضات اخیر را «طراحی انفعالی دشمن» خواند

چندرسانه ای اخبار ویژه حقوق بشر در ایران

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی امروز در دیدار با اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام برای دومین بار به صورت علنی به موضوع اعتراضات سراسری در ایران اشاره کرده و تلویحا این اعتراضات را «حوادث جزیی» خوانده است.

او این اعتراضات سراسری را «اغتشاش‌های پراکنده» خوانده و آن را «طراحی انفعالی و ناشیانه دشمن در مقابل پیشرفت‌ها و حرکت‌های ابتکاری» ملت ایران خوانده است.

آقای خامنه‌ای «نقش و دخالت دشمن برای همه و حتی برای صاحب‌نظران بی‌طرف خارجی» را «روشن و آشکار» برشمرده است؛ این در حالیست که در اتفاقی بی‌سابقه جان باختن مهسا امینی و سرکوب معترضان در ایران با محکومیت جهانی از سوی طیف‌های مختلفی از هنرمندان گرفته تا سیاستمداران، روبرو شده است.

او گفته: «ملت ایران در فاصله‌ زمانی کوتاه، حرکت های بزرگی انجام داد که ۱۸۰ درجه در نقطه مقابل سیاستهای استکبار جهانی بود و آنها ناچار به عکس‌العمل شدند و در همین چارچوب با برنامه‌ریزی و صَرف پول، افرادی از جمله برخی سیاسیون در آمریکا، اروپا و برخی نقاط دیگر را به میدان آوردند.»

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از صحبتهای خود به تمایز «حکم کسانی که به خیابان‌ها آمدند» اشاره کرده؛ در تقسیم بندی او سه دسته از معترضان دیده می‌شوند افرادی که یا «عامل دشمن» هستند یا «هم‌جهت با دشمن» و بعضی را هم «هیجان زده» توصیف کرده.

او فقط »هیجان زدگان» را مشمول کار فرهنگی کرده و دو دسته اول را مستحق اقدامات قضائی دانسته است.

رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید «اینکه برخی می‌گویند فضا را امنیتی نکنید بله ما هم موافق هستیم و تا آنجایی که ممکن است فضا نباید امنیتی شود اما کار فرهنگی جای خود و کار قضایی و امنیتی هم در جای خود.»

حدود سه هفته پس از اعتراضات سراسری در ایران آقای خامنه‌ای سکوت خود را در برابر وقایع پس از جان باختن مهسا امینی شکست و با حضور در یکی از پادگان‌های تهران با تکرار نسبت دادن اعتراضات داخلی به دشمن خارجی گفته بود «با صراحت می‌گویم این حوادث طراحی آمریکا، رژیم صهیونیستی و دنباله‌روهای آنها است.»

در آن سخنرانی او از مجموعه «گشت ارشاد» هم دفاع کرده بود.

اعتراضات اخیرا در ایران هفته چهارم خود سپری می‌کند و طولانی‌ترین اعتراضات ضد جمهوری اسلامی را در داخل و خارج ایران را از ابتدای تاسیس حکومت رقم زده است.

این اعتراضات با اعتصاب هم همراه شده و بازداشت‌های گسترده هم نتواسته آن را متوقف کند. سازمان حقوق بشر ایران که مقرش در اسلو است تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر را ۲۰۱ نفر اعلام کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها