گزارشی تحقیقی سی‌ان‌ان از «تجاوز و تعرض جنسی به معترضان بازداشت‌شده» در ایران

گزارشی تحقیقی سی‌ان‌ان از «تجاوز و تعرض جنسی به معترضان بازداشت‌شده» در ایران

اخبار ایران و جهان چندرسانه ای حقوق بشر در ایران

شبکه خبری سی‌ان‌ان با انتشار یک گزارش تحقیقی از «تعرض جنسی و تجاوز» به بعضی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در زندان‌های ایران خبر داده است.

سی‌ان‌ان این گزارش را با استناد به شهادت تعدادی از بازداشت‌شدگان آزاد شده یا منابع بیمارستانی منتشر کرد و تایید کرده که زنان جوان و دختران و پسران نوجوان در زندان‌ها مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

علیرغم محدودیت رسانه‌ها، ‌سی‌ان‌ان از ۱۱ مورد خشونت جنسی علیه معترضان در زندان های ایران مطلع شده و توانسته تقریبا نیمی از آنها را تایید کند.

اغلب موارد تجاوز و آزار جنسی مربوط به غرب ایران و مناطق کردنشین از جمله در بازداشتگاه‌های ارومیه است.

در این گزارش به نقل از یکی از قربانیان نوشته شده «بازجو آنها را از بازداشتگاه به اتاق کوچک‌تری منتقل می‌کرد و آنجا به آنها تعرض جنسی می‌شد.»

در این گزارش شهادت صوتی یک پسری نوجوان ۱۷ ساله نیز منتشر شده است.

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سیسی‌ان‌ان برای تهیه این گزارش با شماری از قربانیان مصاحبه کرده است. از جمله یک زن کرد ایرانی که سی‌ان‌ان برای حفظ امنیتش، از او به نام هانا نام برده است. هانا می‌گوید که در جریان بازداشت هم شاهد خشونت جنسی بوده و هم مورد خشونت جنسی قرار گرفته است.

او می‌گوید قربانیان از صحبت درباره این مسائل هراس دارند و اضافه می‌کند «دخترانی بودند که به آنها تجاوز جنسی شد و سپس به شهرهای دیگر منتقل شدند.»

هواداران حکومت و بسیاری از طلاب و رهبران مذهبی به اعتراضات اخیر و نقش پررنگ زنان در آن تاخته‌اند و بعضا خواستار تشدید برخورد با اعتراضات و مسئله بی‌حجابی شدند.

پیشتر ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که در آنها نیروهای امنیتی ایران در جریان سرکوب تظاهرکنندگان زن را مورد تعرض قرار می‌دهند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان براتی تهیه این گزارش به منطقه نزدیک مرز عراق با ایران رفت و توانسته با شماری از شاهدان عینی گفتگو کند.

این گزارش به نقل از منابعی که با آن صحبت کرده تایید کرده‌اند که در برخی موارد از تجاوز جنسی فیلمبرداری شده و از آن جهت فشار به معترضان استفاده شده است.

در حالی که سی‌ان‌ان خواستار پاسخگویی دولت ایران شده اما هنوز مقامات ایران واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند.

پرونده بیمارستان امام علی؛ انتشار پیام پزشکان

در این گزارش به پرونده آرمیتا عباسی هم اشاره شده است که پیشتر قوه قضائیه نیز نام او را برده بود. پس از آغاز اعتراضات آرمیتا عباسی در شبکه‌های اجتماعی به صراحت از حکومت جمهوری اسلامی انتقاد کرده بود.

گفته می‌شود او نزدیک به یک ماه پس از شروع تظاهرات در زادگاهش در کرج دستگیر شد. قوه قضائیه زمان بازداشت او را ۲۵ مهرماه اعلام کرده است. بازداشت آرمیتا عباسی بسیار خبرساز شده بود.

سی‌ان‌ان از اعمال «وحشیانه» ‌نیروهای امنیتی در این پرونده گزارش داده است.

حکومت ایران در در بیانیه‌ای او را یکی از «لیدر اغتشاشات» توصیف کرده بود. پلیس مدعی شده بود در آپارتمانش «۱۰ کوکتل مولوتف» کشف کرده است.

حکومت ایران و رهبران و مقام‌هایش از این اعتراضات به عنوان «اغتشاش» نام می‌برند.

بنابر گزارش سی‌ان‌ان، آرمیتا عباسی در ۲۶ مهرماه همراه با ماموران لباس شخصی به بیمارستان امام علی کرج منتقل شده بود. در این گزارش آمده که «او به شدت می‌لرزید و موهای سرش را تراشیده بودند.»

سی‌ان‌ان تأیید کرده که این اطلاعات را چهار تا پنج پزشک تایید کرده‌اند. بنابر مدارکی که از مکالمات میان پزشکان در پیام‌های خصوصی اینستاگرام درز کرده و سی‌ان‌ان در گزارش خود تصویری از آن را انتشار داده است «نیروهای امنیتی حکومت او را شکنجه کردند و مورد خشونت جنسی قرار داده‌اند».

در یکی از این پیام‌ها، یک پزشک نوشته «مریض خودمون بود، رفتیم بالای سرش،موهاشو تراشیده بودن، سرش بسته بود. از ترس به خودش می‌لرزید». پزشکی هم نوشته «قصد انتشار ترس و وحشت ندارن ولی حقیقت و جنایتیه که داره اتفاق می‌افته و نمی‌شه ساکت موند». پزشک دیگری در این پیام‌ها نوشته «دیدمش و اینکه نمی‌توانستم فراریش بدم دیوانه‌ام می‌کنه».

فردی در بیمارستان امام علی صحت این گزارش‌ها را در گفتگو با سی‌ان‌ان تایید کرده است.

این منبع به دلایل امنیتی خواست نامش فاش شود، می‌گوید «پس از اینکه حقیقت برای همه آشکار شد، آنها کل فیلمنامه را تغییر دادند.»

سی‌ان‌ان در گزارش خود به نقل از منابع خود نوشته است که به او «تجاوز» شده و او به هنگام انتقال به بیمارستان با مشکل «خونریزی» مواجه بوده است. یکی از اعضای کادر پزشکی در یکی از پیام‌ها نوشته است «مردان لباس شخصی اصرار داشتند که دکتر تایید کند تجاوز مربوط به قبل از دستگیری بود».

حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز گفته بود «ادعای تجاوز از اساس دروغ است».

پیشتر مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه به نقل از رئیس کل دادگستری استان البرز گفته بود «پس از انجام معاینات پزشکی مشخص شد که این فرد از گذشته دارای مشکلات گوارشی مربوط به بیماری هموروئید بوده و در حال حاضر مشکلی خاصی ندارد.»

رئیس کل دادگستری استان البرز همچنین گفته بود او کمتر از ۲۴ ساعت بعد از بیمارستان مرخص شد.

بر اساس گزارش‌ سی‌ان‌ان، «نیروهای امنیتی آرمیتا عباسی را درست قبل از ورود خانواده‌اش که برای ملاقات با او رفته بودند، از در ورودی عقب بیمارستان خارج کردند».

سی‌ان‌ان با بیمارستان امام علی تماس گرفته اما یکی از کارکنان گفته هیچ سابقه‌از آرمیتا عباسی در این بیمارستان ثبت نشده. این در حالی است که خود مقامات حکومت تایید کرده بودند که او دستکم یک روز برای درمان به این بیمارستان منتقل شده.

بنابر اعلام مقام‌های قضایی آرمیتا عباسی هم اکنون در زندان فردیس است.

سی‌ان‌ان نتوانسته است با او و یا اعضای خانواده اش برای اظهار نظر تماسی برقرار کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها