شهروند بلژیکی زندانی در ایران «دست به اعتصاب غذا زده و در وضعیت نامناسب جسمی است»

شهروند بلژیکی زندانی در ایران «دست به اعتصاب غذا زده و در وضعیت نامناسب جسمی است»

اخبار ایران و جهان چندرسانه ای

خانواده اولیویه وندکاستیل یک امدادگر بلژیکی ۴۱ ساله که از زمستان سال گذشته توسط جمهوری اسلامی بازداشت است، خبر داده اند که او به دلیل «رفتار غیرانسانی» که در زندان با آن رو به روست، دست به اعتصاب غذا زده است.

 خانواده آقای وندکاستیل از وضعیت«نابسامان» سلامتی او ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که وی تحت «بی‌عدالتی وحشتناکی» قرار دارد.

 اولیویه وندکاستیل یکی از چندین تبعه غربی است که در ایران بازداشت شده است. کشورهای غربی این وضعیت را  تلاشی از سوی جمهوری اسلامی ایران «برای گرفتن امتیاز» عنوان می کنند.

 ایران به دنبال بازگرداندن یکی از دیپلمات‌های خود به نام اسدالله اسدی است که سال گذشته از سوی دادگاهی در بلژیک مجرم شناخته شده است.

آقای اسدی پس از مجرم شناخته شدن به جرم طراحی یک توطئه بمب گذاری خنثی شده در سال ۲۰۱۸ در خارج از پاریس، در حال گذراندن محکومیت ۲۰ ساله خود در یکی از زندان های بلژیک است.

اولیویه وندکاستیل، ۴۱ ساله، قبلا به عنوان مدیر برنامه «شورای پناهندگان» در ایران که یک نهاد نروژی است کار کرده است. او بعد از یک دوره کار در کابل همکاری نزدیکی با جامعه افغان دارد.

 خانواده آقای وندکاستیل می‌گویند او از زمان دستگیری در سلول انفرادی نگهداری می شود و از تعداد فزاینده ای از مشکلات جسمی در رنج است.

آنها گفته اند که این موارد شامل «کاهش وزن زیاد،  خون مردگی روی انگشتان پا، از دست دادن ناخن های دست و مشکلات نگران کننده دندانی و گوارشی» است.

اولیویه وندکاستیل از دو هفته پیش اعتصاب غذای خود را آغاز کرده و چیزی جز نان و آب نخورده است.

 به گزارش خبرگزاری فرانسه آخرین ارتباط او با خانواده‌اش دو ماه و نیم پیش بوده و آنها گفتند که نگران اند که آقای وندکاستیل متحمل «آسیب جبران‌ناپذیر» جسمی شده باشد.

طرح احتمالی مبادله زندانی بلژیکی با اسدالله اسدی

اسدالله اسدی دبیر سوم پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران (نفر راست در عکس) در اتریش به ۲۰ سال زندان محکوم شده

توضیح تصویر،

اسدالله اسدی دبیر سوم پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران (نفر راست در عکس) در اتریش به ۲۰ سال زندان محکوم شده

توطئه بمب گذاری که اسدالله اسدی برای آن محکوم شد، تلاش برای حمله به کنفرانسی در خارج از پاریس بود که توسط یک گروه مخالف ایرانی تبعیدی برگزار می‌شد.

 ایران می گوید که اسدالله اسدی باید مصونیت دیپلماتیک داشته باشد. او دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در اتریش بوده اما در آلمان به اتهام توطئه بمبگذاری بازداشت و سپس در بلژیک محاکمه شد.

بلژیک گفته است اقدامی که اسدالله اسدی انجام می داده هیچ ارتباطی با ذات یک ماموریت دیپلماتیک ندارد که وی از امتیاز مصونیت آن برخوردار بماند.

 بلژیک معاهده مبادله زندانی با ایران امضا کرده که امسال از سوی پارلمان های هردو کشور هم تایید شده است.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران نیز به تازگی این معاهده را که در ردیف قوانین ایران درآمده، برای اجرای ابلاغ کرده است.

 خبرگزاری فرانسه می گوید به نظر می‌رسد در صورتی که جمهوری اسلامی آقای وندکاستیل را آزاد کند، اسدلله اسدی هم به ایران باز می‌گردد.

 این معاهده با مخالفت برخی از سیاستمداران بلژیکی، گروه‌های مخالف ایرانی و ایالات متحده رو به رو است چرا که به گفته این مخلفان، به یک «تروریست» اجازه می‌دهد از عدالت فرار کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها