محکومیت برادران ایرانی به اتهام جاسوسی برای روسیه در سوئد

محکومیت برادران ایرانی به اتهام جاسوسی برای روسیه در سوئد

اخبار ایران و جهان اخبار ویژه حقوق بشر در ایران
پیمان کیا – و برادرش، پیام کیا متهم شده‌اند که بیش از یک دهه برای روسیه جاسوسی کرده‌اند

امروز پنجشنبه ١٩ ژانويه، دادگاه استكهلم، در جلسه‌ای كه از تلويزيون سوئد نيز پخش شد، دو برادر ايرانى تبار را به جرم جاسوسى براى روسيه به زندان محكوم كرد.

بر اساس کیفرخواست ارائه شده در دادگاه استكهلم، پيمان كيا در طول مدتی که در سرویس امنیتی سوئد و واحد اطلاعاتی ارتش اين كشور فعالیت می کرده، اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده  اين مراكز امنيتى را با مشاركت برادرش پيام كيا به سرویس اطلاعاتی روسیه منتقل كرده است.

بر اين اساس پيمان كيا ٤٢ ساله به حبس ابد و پيام كيا ٣٥ ساله به ٩ سال و ده ماه حبس محكوم شدند.

در نتيجه تحقيقات انجام شده، پيمان كيا در روند اين جاسوسى، حدود ۹۰ سند تهیه کرده که پيام كيا، در تهيه حدود ۶۵ مورد آن با وى مشارکت داشته است.

بر اساس كيفرخواست دادگاه استكهلم، اين دو برادر  احتمالا  نیمی از اسناد ارسالى را نيز پاكسازى کرده اند.

اطلاعات ارائه شده توسط اين دو برادر به روسيه ، جزو اطلاعات محرمانه اى بوده است كه انتقال آن مى تواند امنيت سوئد را با مخاطره رو به رو كند.

پیش از این پر لیندوکویست، دادستان واحد امنیت ملی سوئد، اعلام کرده بود: «این تحقیقی پیچیده درباره جرمی بود که تحقیق درباره آن دشوار است.» او اقدامات این دو برابر را واجد «مجرمانگی خیلی جدی علیه دستگاه اطلاعات و امنیت سوئد» توصیف کرد.

این مقام سوئدی به آسوشتیدپرس گفته بود اطلاعاتی که این دو نفر به روسیه منتقل کرده‌اند «موضوعات فوق‌العاده حساس» بوده‌اند.

پیش از این روزنامه سوئدی “اکسپرسن” در گزارشی بدون اشاره به نام این دو برادر، نوشته بود آن ها در سنین کودکی به سوئد آمده‌ و از سال ۱۹۹۴ شهروند این کشور بوده اند.

بر اساس این گزارش، برادر بزرگتر به مدت یک دهه از ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱، در بخش‌های امنیتی سوئد کار می کرده است و برادر کوچکتر هم فارغ التحصیل آکادمی پلیس این کشور است. اکسپرسن نوشته بود برادر بزرگتر«کار دولتی خود را به عنوان بازپرس جرایم گمرکی آغاز کرد تا توانست در سمت‌های حساس‌تری در پلیس امنیت و سپس سرویس اطلاعاتی و امنیتی نظامی مشغول کار شود».

در ادامه گزارش این روزنامه با اشاره به اینکه برادر بزرگتر در سرویس امنیتی سوئد و واحد اطلاعاتی ارتش سوئد در بخشی بسیار محرمانه مشغول به کار بوده نوشته شده: « برادر بزرگتر دارای همسر و چند فرزند است و به راحتی به زبان فارسی صحبت می کند».

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها