جایزه آزادی مطبوعات سازمان ملل به نیلوفر حامدی، الهه محمدی و نرگس محمدی اعطا شد

جایزه آزادی مطبوعات سازمان ملل به نیلوفر حامدی، الهه محمدی و نرگس محمدی اعطا شد

اخبار ایران و جهان نقض حقوق بشر

سازمان ملل متحد سه شنبه شب اعلام کرد که نیلوفر حامدی، الهه محمدی و نرگس محمدی به خاطر «تعهد خود به حقیقت و حسابرسی» برنده مهمترین جایزه این سازمان در زمینه آزادی مطبوعات شده‌اند.

اعطای جایزه «آزادی مطبوعات گی‌یِرمو کانو» در مراسمی که یونسکو برگزار کرد اعلام شد.

توفیق جلاصی، سرپرست دفتر ارتباطات یونسکو – آژانس فرهنگی، علمی و آموزشی سازمان ملل – با اعلام برندگان گفت یونسکو امیدوار است این جایزه را «به زودی زمانی که شرایط فراهم شد (به طور حضوری) به این سه خبرنگار شجاع» اعطا کند.

او افزود یونسکو امیدوار است که این جایزه نه فقط تلاش‌های حرفه‌ای این سه روزنامه‌نگار زن را در معرض دید قرار دهد، بلکه باعث اقدام بین‌المللی برای تضمین آزادی روزنامه‌نگاران، به خصوص زنان روزنامه‌نگار، برای بیان حقیقت رو در روی قدرت، مثل افشای فساد و نقض حقوق بشر شود.

زینب سلبی، رئیس هیات بین‌المللی رسانه‌های حرفه‌ای که این سه نفر را نامزد دریافت جایزه کرده بود، گفت: «این سه هزینه هنگفتی به خاطر تعهد خود به کار گزارشگری و انتشار حقیقت داده‌اند. و برای همین ما متعهدیم از آنها تمجید کنیم و مطمئن شویم که صدای آنها تا زمانی که در امنیت و آزادی هستند در اطراف جهان شنیده شود.»

نیلوفر حامدی و الهه محمدی، خبرنگاران روزنامه‌های شرق و هم‌میهن که مدت کوتاهی پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، بازداشت شدند با اتهامات سنگین امنیتی روبرو هستند.

این دو روزنامه‌نگار درباره جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و همچنین مراسم خاکسپاری او گزارش تهیه کرده بودند.

نرگس محمدی

منبع تصویر،@NARGES_MOHAMADI_51

توضیح تصویر،نرگس محمدی در پیامی که به مناسبت دریافت این جایزه از داخل زندان منتشر کرده به منشور جهانی ۲۰۳۰ و مخالفت علی خامنه‌ای برای پیوستن ایران به آن اشاره کرده است

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه، یک هفته پیش در نشستی خبری گفت که پرونده آنها «به منظور صدور رأی قانونی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارسال شده است.»

مسعود ستایشی اتهام نیلوفر حامدی و الهه محمدی را «همکاری با دولت متخاصم آمریکا، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان کرد.

آقای ستایشی گفت: «از ۳۰ فروردین سال جاری، فرایند مطالعه پرونده انجام شده است و پیش‌بینی می‌کنیم ظرف یک ماه وقت رسیدگی تعیین و دادگاه شروع شود و وضعیت این دو نفر در دادگاه تهران تعیین تکلیف شود.»

نرگس محمدی، از برجسته‌ترین فعالان حقوق بشر ایرانی که او هم زندانی است، در موارد متعدد از داخل زندان اقدام به افشاگری در مورد نقض حقوق زندانیان کرده است.

او اخیرا در نامه‌ای از زندان اوین جزئیات تازه‌ای از آزار جنسی و فیزیکی زنان بازداشت شده در اعتراضات چند ماه اخیر ارائه کرد.

جایزه جهانی آزادی مطبوعات گی‌یرمو کانو سالانه توسط یونسکو به فرد، سازمان یا موسسه‌ای اهدا می‌شود که سهم برجسته‌ای در دفاع و یا ارتقای آزادی مطبوعات در اطراف جهان داشته باشد، به ویژه زمانی که با پذیرش خطر انجام شده باشد.

گی یرمو کانو ایزازا، روزنامه‌نگار کلمبیایی روز ۱۷ دسامبر ۱۹۸۶ در مقابل دفتر روزنامه‌اش ال اسپکتادور در بوگوتا به قتل رسید. قاچاقچیان مواد مخدر این ترور را در انتقام از گزارش‌های او درباره تجارت مواد مخدر انجام دادند.

نرگس محمدی از زندان به مراسم یونسکو: طی مسیر از «حق بودن» به «حق داشتن» آسان نبوده است

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زنان که همچنان در زندان اوین به سر می‌برد همزمان با اعلام اسامی برندگان جایزه حقوق بشر یونسکو، به مراسم اهدای این جایزه پیامی فرستاده و در آن نوشته: «در زندان خبر جایزه آزادی بیان یونسکو را درست زمانی شنیدم که برای پرونده ای جدید با اتهاماتی کثیر به دادسرای اوین احضار شدم. البته همچون سه دادگاه پیشین اعلام کرده‌ام که به هیچ عنوان در هیچ دادگاهی شرکت نخواهم کرد چرا که حکومت جمهوری اسلامی را به رسمیت نمیشناسم. چون حکومتی استبدادی ، دینی و زن ستیز است و برای “گذار” از این حکومت تلاش کرده و خواهم کرد».

خانم محمدی در این پیام به سند ۲۰۳۰ توسعه پایدار یونسکو اشاره کرده که کشورهای جهان آن را در جریان مجمع عمومی سال ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد به عنوان نقشه راه برای خود ترسیم کردند اما علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با پیوستن ایران به این منشور مخالفت کرد.

خانم محمدی در پیام خود با اشاره به این سند نوشته: «در حالی که سند به توانمند سازی تمام دختران و زنان و تلاش برای دست یابی به تساوی جنسیتی تاکید می کند، در کشور ایران ماه‌هاست دختران دانش‌آموز با گازهای شیمیایی مسموم می‌شوند. حکومت به دنبال تدارک و پشتیبانی از سیاستی است که با ایجاد رعب و وحشت، مانع رفتن دختران به مدرسه گردد… سند ۲۰۳۰ تاکید بر دسترسی عمومی به تحصیلات دانشگاهی دارد. اما جوانان بهایی ایران با امنیتی ترین و خشونت بارترین شیوه‌ها از تحصیل باز می‌مانند و سایر جوانان و کودکان به دلیل فقر ، گرانی ، بی‌کاری و ناامیدی از تحصیل منصرف می‌شوند».

نرگس محمدی در ادامه پیام خود به آزادی بیان و نقش آن در تضمین حقوق بشر و همچنین نقش جامعه مدنی در ایجاد عدالت اجتماعی پرداخته و در پایان هم با اشاره به اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ خطاب به حاضران در مراسم اهدای جایزه آزادی بیان و روزنامه‌نگاری یونسکو گفته: «از شما می‌خواهم ما را تنها نگذارید. در اتخاذ سیاست‌های خود، حمایت از “جامعه مدنی”، “مردم” به پا خاسته در خیابانها، “زندانیان” سیاسی- عقیدتی، زندانیان در معرض “اعدام” را مد نظر قرار دهید و برای حمایت از مردم معترض و فعالان مدنی و سیاسی و برای پیشبرد اهداف صلح‌طلبانه و خشونت پرهیز مردم ایران، توان سرکوب حکومت و قدرت عوامل سرکوب ، زندان ، شکنجه و اعدام را تضعیف کنید».

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها