وزیر خارجه آلمان درباره «به کما رفتن» آرمیتا گراوند: این غیرقابل تحمل است

وزیر خارجه آلمان درباره «به کما رفتن» آرمیتا گراوند: این غیرقابل تحمل است

اخبار ایران و جهان حقوق بشر در ایران

درحالی که فعالان حقوق بشر پلیس حجاب در ایران را متهم کرده‌اند با ضرب و جرح یک دانش آموز ۱۶ ساله به نام آرمیتا گراوند باعث به کما رفتن او شده است، آنالینا بربوک، وزیر خارجه آلمان، گفته اینکه «دوباره دختری جوان در ایران برای جانش می‌جنگد فقط برای اینکه موهایش در مترو دیده می‌شده، غیرقابل تحمل است.»

خانم بربوک در ایکس (توییتر سابق) همچنین نوشت: «جای پدر و مادر جلوی دوربین نیست، اما حق آنهاست که بر بالین دخترشان باشند.»

وبسایت خبری «فراز» چهارشنبه شب به نقل از پدر آرمیتا گراوند نوشت که هرچند دخترش «در کماست» اما او از وضعیت دخترش بی‌خبر است. این وبسایت فورا این خبر را حذف و برای انتشار آن عذرخواهی کرد.

همزمان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان از فشار بر پرسنل مدرسه محل تحصیل آرمیتا گراوند خبر داده است.

در مقابل صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران علیرغم انتشار تصاویر تازه از آرمیتا گراوند در ایستگاه مترو و تاکید بر اینکه حادثه ناشی از «افت فشار» او بوده، آنچه در داخل واگن بر آرمیتا گذشت را نشان نداد

رسانه های دولتی روز چهارشنبه برای اولین بار از این دختر به عنوان «آرمیتا گراوند» نام بردند.

دو روز پیش، خبرگزاری ایرنا فیلمی را منتشر کرد که گفته شد تصاویر دوربین‌های مدار بسته از لحظه ورود این دختر به قطار و بیرون آوردنش از واگن است و هم‌زمان مسعود درستی مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران توضیحاتی در باره آن می‌داد.

در این ویدئو دیده می‌شود که دختری بدون پوشش سر همراه دو دختر دیگر وارد قطار می‌شود و چند ثانیه بعد همراهان، او را که بر زمین افتاده به بیرون واگن و روی سکو می‌کشند.

آقای درستی این‌گونه توضیح داده که این دختر «احتمالا به دلیل افت فشار تعادلش را از دست می‌دهد و زمین می‌خورد، دقیقا در ورودی در قطار، نصف بدنش داخل قطار، نصف بدنش بیرون، و توسط دو نفری که همراهش بودند و سایر مسافران از قطار خارج می‌شود».

او گفت همکارانش و «خانمی که احتمالا پزشک بوده، عملیات احیا» را انجام می‌دهند تا اورژانس برسد.

تاکنون فیلمی از لحظاتی که این دختر در داخل واگن بوده منتشر نشده و رسانه‌های ایران می‌گویند او در داخل واگن «بیهوش» شده است.

رسانه‌های ایران امروز هم به نقل از آقای درستی نوشتند: «هم‌اکنون این فرد در بیمارستان تحت فرآیند درمانی قرار دارد و ما بر حسب وظیفه سازمانی به عیادت این فرد آمدیم و کادر درمان در حال انجام دادن وظایف خود هستند و در فرآیند درمان تمام تلاش خود را کرده‌اند».

جز همین اظهارات مدیر عامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران، هیچ اطلاع رسمی دیگری از وضعیت پزشکی آرمیتا گراوند در دست نیست.

پدر و مادر او هم در گفتگو با خبرگزاری دولتی ایرنا جز اینکه از مردم خواستند برای دخترشان دعا کنند چیز بیشتری عنوان نکردند.

مادر او در این ویدئو با چند مکث می‌گوید: «دخترم فکر کنم فشار…. فشارش افتاده بود… نمی‌دانم چی … فکر کنم حالا گفتن فشارش افتاده. فشارش افتاده خورده زمین، بعد لبه سرش به لبه مترو خورده، دیگه بچه‌ها او را آوردن بیرون».

آنها چند بار تاکید کردند که تصاویر و فیلم‌های این اتفاقات را دیده‌اند و «چیز خاصی نبود که بخواهد حاشیه‌ای، چیزی درست کند.»

iran

منبع تصویر،IRNA

سایر واکنش‌ها

آبرام پِیلی فرستاده ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه شب در پیامی در توییتر سابق نوشت: «گزارش‌ها از ایران درباره حمله پلیس اخلاق به آرمیتا گراوند ۱۶ ساله مایه شوک و نگرانی است. ما خبرهای مربوط به وضع سلامتی او را دنبال می‌کنیم. ما در کنار مردم شجاع ایران ایستاده‌ایم و با دنیا همکاری می‌کنیم تا رژیم برای نقض حقوق بشر پاسخگو شود.»

رسانه‌های حقوق بشری و رسانه‌های مخالف جمهوری اسلامی و همچنین توییت خانم بربوک به شباهت‌های این موضوع با ماجرای مهسا امینی اشاره می‌کنند از جمله سایت‌ حقوق بشری هه‌نگاو که نوشت این دختر بر اثر «ضرب‌ و جرح ماموران ویژه حجاب اجباری در متروی تهران، به حالت کما رفته است».

«با توجه به پنهان‌کاری و حضور شدید امنیتی در بیمارستان و عدم اجازه ملاقات، افکار عمومی نگران تکرار سناریوی مرگ ژینا امینی است.»

در گزارشی که ایرنا پخش کرد آقای درستی گفته بود: «هیچگونه درگیری لفظی یا فیزیکی بین مسافران با آنها یا عوامل ما در دوربین‌ها ثبت نشده است».

دوشنبه روزنامه شرق خبر داد الهام لطفی خبرنگار اجتماعی‌اش که عازم رفتن به بیمارستان نیروی هوایی (در شرق تهران خیابان پیروزی) و تهیه گزارش بوده، چند ساعت بازداشت شده است.

نیلوفر حامدی و الهه محمدی خبرنگاران شرق و هم میهن هم که از وضعیت مهسا امینی در بیمارستان گزارش تهیه و با پدر و مادرش مصاحبه کرده بودند، مدتی در بازداشت بودند و دادگاه‌شان هنوز در جریان است.

گزارش تازه بدون تصاویر داخل واگن

رسانه های خبری وابسته به حکومت ایران چهارشنبه شب گزارش‌ها و مصاحبه‌های جدیدی از «دوستان» آرمیتا گراوند پخش کرده‌اند، با این حال همچنان از نشان دادن تصاویر لحظه حادثه در داخل واگن مترو خودداری کرده‌اند.

صداوسیمای جمهوری اسلامی و همچنین خبرگزاری تسنیم در گزارش‌های تازه می‌گویند که آرمیتا گراوند به دلیل «افت فشار» و بدون آنکه با برخورد ماموران حجاب مواجه شود بیهوش شد.

تلویزیون دولتی در گزارش چهارشنبه شب خود تصاویر تازه‌ای از ایستگاه «شهدا» در خط چهار مترو تهران که محل حادثه است منتشر کرد که شامل تصویری از داخل واگن که حادثه در آن رخ داد نیست.

در این ویدئوهای مداربسته آرمیتا گراوند روسری یا مقعنه به سر ندارد و موهای او دیده می‌شود.

این گزارش می‌گوید که «ساعت هفت و هشت دقیقه صبح آرمیتا با دوستانش سوار مترو می‌شود، و پس از چهار ثانیه سرش گیج می‌رود و به عقب برمی‌گردد و به لبه مترو می‌خورد.»

این گزارش همچنین می‌گوید که «در پرونده پزشکی او علت بیهوشی افت فشار عنوان شده است.»

صداوسیما در این گزارش همچنین صحبت‌های دو دختر که صورت آنها تار شده و می‌گوید دوستان آرمیتا گراوند هستند را پخش کرد.

این دو دختر می‌گویند که آرمیتا به محض ورود به واگن مترو «ناگهان از پشت افتاد و سرش محکم برخورد کرد به (فاصله میان) سکو و درِ مترو».

صدا و سیما در این گزارش، خبرهای رسانه های فارسی زبان خارجی درباره نسبت دادن حادثه به ضرب و جرح آرمیتا گراوند توسط ماموران تذکر حجاب را تکذیب و محکوم می‌کند.

در گزارش ویدئویی خبرگزاری ایرنا هم شخصی به نام «فاطمه» که مدعی است دوست آرمیتاست گفت: «ابتدا مهلا (دوست دیگر آنها) وارد واگن شد، بعد آرمیتا و در آخر هم من وارد قطار شدم ولی «آرمیتا» در کمتر از یک ثانیه و به ناگاه با پشت به زمین افتاد و سرش با زمین (حاشیه سکو) برخورد کرد.»

او اضافه کرد: «وقتی آرمیتا را بلند کردم دیدم دستم خونی شده و متوجه شدم که سر وی زخم برداشته که در نهایت با کمک مردم، آرمیتا را به خارج قطار و کنار سکو انتقال داده و برای نجات وی تلاش کردیم. هیچ کس به ما تذکر نداد و کسی هم آرمیتا را هل نداد».

در ویدئوی ایرنا دختر دیگر که «مهلا» معرفی شده هم روایت مشابهی ارائه می‌کند.

معلوم نیست این مصاحبه‌ها تحت چه شرایطی ضبط شده است. رسانه‌های وابسته به حکومت ایران بارها به همکاری با نهادهای امنیتی و پخش سخنانی که تحت فشار ادا شده متهم شده‌اند.

همزمان وبسایت خبری «فراز دیلی» به فاصله کوتاهی بعد از نقل جملاتی از پدر آرمیتا گراوند این خبر را حذف کرده است.

تصویری از بیرون کشیدن آرمیتا از واگن قطار مترو

منبع تصویر،IRNA

براساس این خبر پدر آرمیتا گراوند گفت: «حقیقتا من اطلاع چندانی از وضعیت آرمیتا ندارم. در بیمارستان نیستم. سر کارم. چند روزی است که از آرمیتا خبری ندارم. من در جریان نیستم. تا جایی که خبر دارم در کما هست. فقط همین را می‌دانم».

او جزئیات بیشتری ارائه نکرد که چرا در بیمارستان نیست.

با این حال این خبر فورا حذف شد و مازیار خسروی سردبیر این رسانه نوشت: «متاسفانه در خبری که امشب در فرازدیلی به نقل از پدر آرمیتا گراوند منتشر شد، اشتباهی بزرگ رخ داده و منجر به اطلاع رسانی غلط شد. این خبر تکذیب و حذف گردید.»

همچنین کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان چهارشنبه شب نوشت: «امروز رییس حراست وزارت آموزش و پرورش با حضور در محل مدرسه محل تحصیل آرمیتا گراوند با تهدید معلمان این دانش آموز، تاکید کرده است که انتشار هرگونه خبر یا حتی عکسی از آرمیتا گراوند از طریق صفحات مجازی و بوسیله معلمان این دانش آموز، جریمه سنگینی خواهد داشت و معلم خاطی ، مستقیم اخراج خواهد شد».

در ادامه این خبر آمده: «بر اساس اخبار منابع موثق ، دیروز هم رییس حراست اداره کل آموزش و پرورش تهران ، با حضور در مدرسه این دانش آموز علاوه بر تهدید معلمان ، همکلاسی‌های آرمیتا را از هر گونه خبر رسانی درباره وضعیت این دانش آموز برحذر داشته است . بر اساس اخبار این منبع موثق ، دوستان همراه آرمیتا در روز حادثه ، به شدت تحت فشار هستند که نه تنها از هر گونه اطلاع رسانی پیرامون وضعیت آرمیتا در روز حادثه خودداری کنند ، که علاوه بر آن با قرار گرفتن در مقابل دوربین‌های خبرگزاری های رسمی ، بروز هر گونه حادثه‌ای برای آرمیتا گراوند را منکر شوند.»

تابستان پارسال، زمانی که حاکمیت با تمام قوا در اجرای «طرح حجاب و عفاف» می‌کوشید، پلیس امنیت اخلاقی مهسا امینی را به دلیل آنچه حکومت ایران «بدحجابی» می‌خواند بازداشت کرد. او در حال کما از بازداشتگاه گشت ارشاد به بیمارستان برده شد و در آنجا درگذشت.

پس از آن، ماه‌ها اعتراض‌های گسترده بخصوص به «حجاب اجباری» با سرکوب وسیع و شدید مواجه و به «عوامل خارجی» و «توطئه دشمنان» نسبت داده شد.

تابستان امسال با استناد به اصل ۸۵ قانون اساسی برای «موارد ضروری»، لایحه «عفاف و حجاب» بجای صحن علنی به یک کمیسیون داخلی مجلس رفت، در آنجا تصویب و اکنون به شورای نگهبان ارسال شده است.

در حالی که این مصوبه هنوز قانون نشده اما اجرای آن اولویت تمام نهادهای حکومتی است و به گفته رئیس قوه قضاییه ایران، «با استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود» تا زمان تصویب نهایی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها