«جمعه خونین» زاهدان؛ مولوی عبدالحمید خواستار مجازات همه عاملان این کشتار شد

«جمعه خونین» زاهدان؛ مولوی عبدالحمید خواستار مجازات همه عاملان این کشتار شد

اخبار ایران و جهان حقوق بشر در ایران
مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، مهم‌ترین روحانی سنی استان سیستان و بلوچستان است

مولوی عبدالحمید، در مراسم نماز جمعه زاهدان، خواستار «مجازات شرعی و قانونی» همه عاملان کشتار شهروندان در روز جمعه هفته گذشته شد و گفت: «بنده در تعجبم آیا کسانی که این مردم را مورد هدف قرار دادند واقعاً ایرانی و هم‌وطن بوده‌اند؟»

به گزارش سنی‌آنلاین، این روحانی در سخنرانی‌اش که با «حضور بی‌سابقه» مردم زاهدان همراه بود، به شرح وقایع جمعه پیش پرداخت.

در این روز که به «جمعه خونین» زاهدان معروف شده، بیش از ۹۰ نفر کشته شدند.

مولوی عبدالحمید گفت که مراسم نمازجمعه هفته گذشته «با آرامش برگزار شد» و بعد از نماز « تعداد بسیار معدودی از جوانان به سمت کلانتری نزدیک مصلا رفتند و سنگ پرتاب کردند».

وی افزود: «اما علاوه بر این جوانان، هم به داخل محوطۀ مصلا و هم به سمت مردمی که در حال خروج از مصلا بوده‌ و به سمت منازل‌شان در حال حرکت بوده‌اند، گلوله شلیک شده است.»

درگیری‌های روز جمعه زاهدان از تجمع در برابر کلانتری ۱۶ در این شهر آغاز شد و در ویدئوها، معترضانی دیده می‌شدند که به سوی کلانتری سنگ پرتاب می‌کردند
توضیح تصویر،درگیری‌های روز جمعه زاهدان از تجمع در برابر کلانتری ۱۶ در این شهر آغاز شد و در ویدئوها، معترضانی دیده می‌شدند که به سوی کلانتری سنگ پرتاب می‌کردند

مقام‌های جمهوری اسلامی مدعی هستند که گروه «جیش‌العدل» به کلانتری حمله مسلحانه انجام داده و به همین دلیل نیز ماموران نیروی انتظامی به سوی مردم آتش‌گشوده‌اند.

اما در هیچ یک از تصاویری که از آغاز خشونت‌های «جمعه خونین» منتشر شده، فرد مسلحی در میان مردم دیده نمی‌شود و به رغم ادعای حکومت، هیچ یک از ماموران نیروی انتظامی کشته نشده‌‌اند.

مولوی عبدالحمید نیز پیشتر ادعای حکومت را رد کرده و گفته بود که نه «جیش‌العدل و نه هیچ گروهک دیگری» در وقایع روز جمعه نقش نداشته‌‌اند.

مولوی عبدالحمید درباره این اتفاقات گفت: «مردم و نمازگزاران پریشان شده بودند که این تیرها از کجا و با چه هدفی به سمت‌شان شلیک می‌شود.»

این روحانی، کسانی را که کشته شدند «شهید» توصیف کرد و گفت بسیاری از آنها «از قسمت سر و سینه مورد هدف قرار گرفته‌اند، درحالی‌که این بر خلاف عرف و قوانین دنیاست».

روز چهارشنبه نیز سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی تایید کرد که در جریان اعتراض‌های ایران، قوانین بین‌المللی در ارتباط با استفاده از اسلحه نادیده گرفته شده است.

به گفته این سازمان، در جریان اعتراض‌های ۲۰ روز اخیر عده‌ای حتی در حال فرار توسط ماموران امنیتی به گلوله بسته شده‌اند و جانشان را از دست داده‌‌اند.

این در حالی است که بر اساس دستورالعمل سازمان ملل، نیروهای مسلح تنها در صورتی که تهدید جانی جدی وجود داشته باشد اجازه دارند از اسلحه استفاده کنند.

مولوی عبدالحمید به کلی ادعای حکومت را درباره آنچه رخ داده زیر سئوال برد
توضیح تصویر،مولوی عبدالحمید به کلی ادعای حکومت را درباره آنچه رخ داده زیر سئوال برد

مولوی عبدالحمید درباره کسانی که به مردم تیراندازی کردند، گفت: «ما برادری اسلامی، ایرانی و خویشاوندی داریم؛ این افراد کدام برادری را با ما داشته‌اند که این کار را با ما کردند؟»

او گفت همه کسانی که «به سمت مردم و نمازگزاران آتش گشودند و کسانی که به این مامورین دستور داده‌اند» باید فارغ از مقام و موقعیتشان، شناسایی، دستگیر و مجازات شوند.

مولوی عبدالحمید گفت که شرح ماجرا را در دیدار با وزیرکشور برایش توضیح داده و همچنین از حکومت خواست تا تمامی کسانی را که در جریان وقایع روز جمعه دستگیر شدند، آزاد کند.

وی همچنین از «ابراز همدردی مردم و انعکاس صادقانه اتفاق توسط بعضی رسانه‌ها» تشکر کرد.

به رغم گذشت یک هفته از «جمعه خونین» زاهدان، هنوز تعداد دقیق کشته‌ها روشن نیست و هر روز بر آمارهایی که منابع محلی دراین‌باره منتشر می‌کنند افزوده می‌شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها