پارلمان اروپا از اتحادیه اروپا خواست تا ایران را تحریم کند

پارلمان اروپا از اتحادیه اروپا خواست تا ایران را تحریم کند

اخبار ایران و جهان حقوق بشر در ایران نقض حقوق بشر
پارلمان اروپا ۷۰۵ عضو دارد که از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا انتخاب شده‌‌‌اند

پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای، ضمن محکوم کردن جان‌باختن مهسا امینی پس از بازداشت، از اتحادیه اروپا خواست کسانی را که در کشتار معترضان در ایران دست دارند، تحریم کند.

در این قطعنامه، نمایندگان پارلمان اروپا همچنین خواستار «تحقیقات بی‌طرف، موثر و مهم‌تر از همه مستقل درباره برخورد نامناسب و کشتن تراژیک» مهسا امینی شدند.

این نمایندگان همچنین از اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در ایران و «زنان جوانی که اعتراض‌ها را رهبری می‌کنند و در آن‌ها مشارکت می‌کنند» حمایت کردند.

در این قطعنامه، سرکوب معترضان و «استفاده مداوم از زور برای مردم که به کشته و مجروح شدن بسیاری منجر شده» محکوم شده است.

نمایندگان پارلمان اروپا از مقام‌های ایرانی خواسته‌اند تا «فورا و بدون قید و شرط، همه کسانی را که تنها به دلیل استفاده از حق آزادی بیان و برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز دستگیر شده‌اند» آزاد کنند.

این قطعنامه از اتحادیه اروپا می‌خواهد که همه مقام‌های ایرانی را که در جان‌باختن مهسا امینی نقش داشتند، به همراه «کسانی که در خشونت‌ها علیه معترضان» دست دارند، تحریم کند.

در این قطعنامه آمده که این کار بر اساس «رژیم تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا» انجام شود که مکانیزم این نهاد برای چنین تحریم‌هایی است و شامل افراد نیز می‌شود.

پارلمان اروپا خواستار برخورد با کسانی است که در سرکوب معترضان در ایران دست دارند
پارلمان اروپا خواستار برخورد با کسانی است که در سرکوب معترضان در ایران دست دارند

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین از سازمان ملل متحد و به طور مشخص شورای حقوق بشر درخواست کردند که درباره وقایع ایران، تحقیق کند.

ضمن اینکه در قطعنامه از تمامی کشورهای اروپایی که در تهران حضور دیپلماتیک دارند خواسته شده که اقداماتشان را «برای حفاظت از مدافعان حقوق بشر، به ویژه زنان و شهروندان دوتابعتی» با یکدیگر هماهنگ کنند.

این قطعنامه پارلمان اروپا برای نهادهای اجرایی اتحادیه اروپا الزام‌آور نیست. با این حال مساله تحریم ایران از سوی اتحادیه اروپا در حال حاضر در دستور کار «شورای امور خارجی» این نهاد قرار گرفته است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز پنج‌شنبه گفت که در جلسه بعدی این شورا که با حضور وزرای خارجه تمامی کشورهای عضو برگزار می‌شود، مساله تحریم ایران بررسی خواهد شد.

پیش از این آمریکا و کانادا نیز مقام‌های جمهوری اسلامی، از جمله فرماندهان سپاه و همچنین نهادهایی مانند پلیس امنیت اخلاقی را به دلیل وقایع ۲۰ روز اخیر تحریم کرده‌اند.

از سال ۲۰۱۳ تاکنون، هیچ نام جدیدی به فهرست مقام‌های ایرانی که ورودشان به اتحادیه اروپا ممنوع است، اضافه نشده است.

جلسه بعدی وزرای خارجه اتحادیه اروپا در روز ۱۷ اکتبر (۲۵ مهرماه) برگزار می‌شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها