حضور شاهزاده رضا پهلوی در مراسم یادبود قربانیان هولوکاست

حضور شاهزاده رضا پهلوی در مراسم یادبود قربانیان هولوکاست

اخبار ویژه حقوق بشر در ایران
شاهزاده رضا پهلوی به همراه گیلا گامالیل، وزیر اطلاعات اسرائیل، در بنای یاد واشم در بیت‌المقدس

شاهزاده رضا پهلوی، آخرین ولیعهد ایران، که به اسرائیل سفر کرده است، در مراسم سالانه یادبود قربانیان نسل‌کشی یهودیان به دست آلمان نازی شرکت کرده است.

آقای پهلوی هنگام حضور در بنای یادبود یاد‌‌واشم در بیت‌المقدس، ادای احترام به قربانیان هولوکاست را «وظیفه خود به نمایندگی از هم‌وطنانش» عنوان کرد.

آقای پهلوی در این مراسم در مصاحبه با شبکه خبری آی-۲۴ تلویزیون اسرائیل گفت: «هدف من این است که به همه جهان بگویم آن چه که از رژیم ایران می‌شنوید، چیزی نیست که مردم ایران به آن باور داشته باشند. این رژیم نماینده مردم ایران نیست.»

او گفت مردم ایران به تاریخ ۲۵۰۰ ساله خود که مربوط به دوران نجات یهودیان به وسیله کوروش کبیر است، افتخار می‌کنند. آقای پهلوی همچنین گفت: «امروزه رژیمی داریم که می‌گوید هولوکاست هیچ وقت رخ نداده است. وظیفه من است که به نمایندگی از هم‌وطنانم به قربانیان هولوکاست و مردم اسرائیل ادای احترام کنم.»

شاهزاده رضا‌ پهلوی همچنین در حاشیه این مراسم با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، درباره اوضاع ایران و منطقه گفت‌و‌گو کرد. همچنین گزارش شده است که آقای پهلوی با اسحاق هرتزوگ، رییس‌جمهور اسرائیل، نیز دیدار کرد.

رضا پهلوی

منبع تصویر،@ISRAELPERSIAN

توضیح تصویر،وزارت خارجه اسرائیل این تصویر را از دیدار نخست‌وزیر و وزیر اطلاعات این کشور با رضا پهلوی منتشر کرد

شاهزاده رضا پهلوی و همسرش، یاسمین پهلوی، دوشنبه صبح وارد اسرائیل شدند و مورد استقبال گیلا گامالیل، وزیر اطلاعات این کشور قرار گرفتند.

آقای پهلوی هنگام ورود به اسرائیل در توییتر نوشت: «یاسمین و من در اسرائیل هستیم. خوشحالیم که اینجاییم و به تلاش برای ساختن آینده‌ای سرشار از صلح و آبادانی، که مردم منطقه ما شایسته آنند، متعهدیم. از فرزندان کوروش تا فرزندان اسرائیل، ما این آینده را همراه یکدیگر و با دوستی خواهیم ساخت.»

دیدار آقای پهلوی از اسرائیل که در ادامه سفرهای اروپایی او برای رایزنی درباره اوضاع ایران صورت می‌گیرد با واکنش‌های مختلف رو‌به‌رو شده است.

رضا پهلوی

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،استقبال گیلا گامالیل از آقای پهلوی و همسرش در فرودگاه

مسیح علی‌نژاد، فعال سیاسی، که مثل آقای پهلوی از امضاکنندگان منشور همبستگی و سازماندهی برای آزادی، مهسا، است، در توییتر نوشت: « ملت ایران با اسراییل دشمنی ندارد. این جمهوری اسلامی است که مرزهای خصومت و دشمنی علیه یهودیان را نه تنها در ایران، بلکه در منطقه و جهان درنوردیده. از بمب‌گذاری مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس (۱۹۹۵) تا حمله به کنیسه‌‌ در آلمان.»

او در ادامه نوشت: « باید که فریاد دوستی و صلح جهانی مردم ایران را به گوش جهان رساند و گفت که این ایدئولوژی اسلام‌گرایان است که در دشمنی با اسرائیل نتیجه‌ای جز ترویج فقر، دشمنی، افراط‌گرایی و جنگ در منطقه نداشته است. سفر آقای پهلوی خاطرنشان کردن این پیام روشن است که با سرنگونی جمهوری اسلامی، صلح و دوستی در منطقه جایگزین نفرت و دشمنی خواهد شد.»

با این حال، بعضی با اشاره به مشکلات داخلی بنیامین نتانیاهو و تظاهرات گسترده مخالفان علیه سیاست‌های او، زمان این سفر را مناسب ندانسته‌اند.

سخنان نتانیاهو در مراسم هولوکاست

نخست‌وزیر اسرائیل، که سخنران مراسم یادبود هولوکاست بود، وعده داد هیچ وقت نگذارد حکومت ایران به تسلیحات اتمی دست پیدا کند.

آقای نتانیاهو با اشاره به نسل‌کشی یهودیان در جنگ جهانی دوم گفت:‌ «دنیا تغییر کرده اما نوای نابودی ما خاموش نشده است و امروز این صدا از حکومت وحشت در تهران به گوش می‌رسد.»

او ادامه داد:‌ «با قاطعیت با هرگونه توافق هسته‌ای، که راه ایران را برای دستیابی به تسلیحات اتمی هموار کند، مقابله خواهیم کرد.»

او گفت:‌‌‌«به همین دلیل قاطعانه با نیروهای نیابتی تروریستی ایران در اطرافمان در حال نبرد هستیم.»

خط خاکستری

استقبال از ولیعهد پیشین ایران و همسرش در فرودگاه تل‌آویو. رضا پهلوی در اسرائیل به دنبال چیست؟ ابتکار صلح یا توسل به دشمن ایران در منطقه؟

عرفان قانعی‌فرد، تحلیلگر مسائل امنیتی خاورمیانه و نیما توتکابنی، پژوهشگر‌ جامعه‌شناسی در دانشگاه جانز هاپکینز.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها