حجاب اجباری؛ علیه افسانه بایگان و فاطمه معتمدآریا در مجتمع قضایی ارشاد پرونده تشکیل شد

حجاب اجباری؛ علیه افسانه بایگان و فاطمه معتمدآریا در مجتمع قضایی ارشاد پرونده تشکیل شد

اخبار ویژه حقوق بشر در ایران

رسانه‌های ایران از تشکیل پرونده قضایی علیه افسانه بایگان و فاطمه معتمدآریا دو هنرپیشه این کشور به دلیل رعایت نکردن حجاب اجباری خبر می‌دهند.

تسنیم خبرگزاری نزدیک به نهادهای امنیتی می‌گوید «به دلیل کشف حجاب و تشویش اذهان عمومی» خانم‌ها بایگان و معتمدآریا پرونده قضایی تشکیل شده است.

این دو هنرپیشه از جمله افرادی هستند که بدون حجاب اجباری اخیرا در اماکن عمومی ایران حاضر شده‌اند. عکس های خانم بایگان اخیرا در مراسم بزرگداشت آتیلا پسیانی، بازیگر سینما و تلویزیون ایران مورد توجه کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفته بود.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی از قول از فرماندهی انتظامی تهران گفته «با توجه به جرم مشهود و اقدام غیرقانونی این افراد، پرونده مقدماتی در خصوص اقدام ایشان در پلیس امنیت عمومی تشکیل شد و در مجتمع قضایی ارشاد در حال رسیدگی است».

مقام های قوه قضائیه ایران می‌گویند در مجتمع قضایی ارشاد، به «جرائم اجتماعی و فرهنگی» رسیدگی می‌شود.

پیش از این ماموران شماری از زنان از جمله هنرپیشگانی را که از حجاب اجباری سرپیچی کرده بودند، بازدشت کرده بودند.

مخالفت‌ها با حجاب اجباری در ایران از شهریور سال گذشته با اعتراضات به مرگ مهسا امینی شهروند ۲۲ ساله در زمان بازداشت در گشت ارشاد، وارد مرحله تازه‌ای شد.

با شرع سال جدید خورشیدی و فرارسیدن فصل گرما در ایران، ابراز مخالفت با حجاب اجباری تشدید شده اما همزمان مقام های حکومتی هم به فشارها و تهدیدهای خود برای اعمال حجاب اجباری افزوده‌اند.

شاهدان عینی می‌گویند در روزهای اخیر در متروی تهران و برخی خیابان‌های مرکزی شهر گروه‌هایی از زنان چادری سازماندهی شده‌اند و به شهروندان تذکر حجاب می‌دهند. اخیرا یک زن در کرمان در زمانی که گروه به زنان تذکر حجاب می‌دادند به دلیل شدت تنش و درگیری، جان خود را از دست داد.

با وجود تهدیدهای حکومتی، زنان و دختران مخالف حجاب اجباری، همچنان به مقاومت خود و سرپیچی خود ادامه داده‌اند

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،با وجود تهدیدهای حکومتی، زنان و دختران مخالف حجاب اجباری، همچنان به مقاومت خود و سرپیچی خود ادامه داده‌اند

فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که با دوربین‌های هوشمند خود برای زنانی که حجاب اجباری را رعایت نکنند ابتدا هشدار می‌فرستد و سپس در صورتی که این افراد بر رعایت نکردن حجاب اجباری اصرار کنند، پرونده آنها را به مراجع قضایی ارسال می‌کند.

طی روزهای اخیر، ماموران ده‌ها واحدهای تجاری را در شهرهای مختلف ایران به دلیل حضور زنان بدون حجاب اجباری در آن مهروموم کرده‌اند.

فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اخیرا گفته ۵۰۰ فقره اقدام قضایی و عملیاتی شامل تذکر، احضار، حذف و مسدود سازی در ارتباط با «ترغیب به بی حجابی، تن نمایی، مدلینگ مبتذل، لایوهای مستهجن غیراخلاقی و پیکر تراشی» انجام شده است.

با وجود تهدیدهای حکومتی، زنان و دختران مخالف حجاب اجباری، همچنان به مقاومت خود و سرپیچی خود ادامه داده‌اند.

بعضی از آنان عکس‌های بی‌حجاب خود را با مضامینی چون «تمرین آزادی» در شبکه‌های اجتماعی همرسان می‌کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها