ازداشت‌های بیشتر بهائیان در ایران همزمان با صدور احکام سنگین برای آنها

بازداشت‌های بیشتر بهائیان در ایران همزمان با صدور احکام سنگین برای آنها

اخبار ایران و جهان اخبار ویژه حقوق بشر در ایران

گزارش‌‌ها از ایران حاکی است که دادگاه‌های انقلاب اسلامی در روزهای گذشته علاوه بر بازداشت تعداد بیشتری از بهائیان احکام حبس بیشتری را نیز برای آنها صادر کرده‌‌اند.

در تازه‌‌ترین احکام قضایی صادر شده، گلنوش نصیری و فریده مردای، دو شهروند بهایی ساکن مشهد به حبس محکوم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، این دو به اتهام «بر هم زدن امنیت کشور» به سه سال حبس تعزیری و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل هشت ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر و براساس قانون مجازات اسلامی سه سال حبس برای این دو نفر قابل اجرا خواهد بود.

جلسه قبلی این دو نفر به دلیل عدم حضور آنها در اعتراض به نداشتن وکیل برگزار نشده بود و محمد هادی عرفانیان کاسب، وکیل آنها اعلام کرد که شعبه اول دادگاه انقلاب مشهد از پذیرش وکالت او خودداری کرده است.

آقای عرفانیان کاسب همچنین گفته که این عدم پذیرش «به‌رغم اعلام وکالت سیستمی از فریده مرادی و گلنوش نصیری در شعبه اول دادگاه انقلاب مشهد است» و پیگیری او تاکنون نتیجه ای نداشته است.

روز گذشته هم گزارش شد که سعیده خضوعی، منشی صحنه سینمای ایران و پنج شهروند بهائی دیگر به اتهام «عضویت در گروه‌های معاند نظام»، «تبلیغ علیه نظام» و «تبلیغ تشکیلات بهائیت» به تحمل زندان محکوم شده‌اند.

در همین پرونده و با اتهاماتی مشابه ارسلان یزدانی فرزند خانم خضوعی، ایرج شکور و پدرام عبهر هرکدام به شش سال زندان و سمیرا ابراهیمی و صبا سفیدی هر کدام به چهار سال و پنج ماه زندان محکوم شده‌اند.

سعیده خضوعی، خواهرزاده بهرام بیضایی کارگردان مطرح سینمای ایران است و در آثاری مانند مسافران و سگ‌کشی با او همکاری کرده است.

هرانا،‌ ارگان فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر گزارش‌های دیگری را از بازداشت ده شهروند بهایی در ایران منتشر کرد.

بر اساس این گزارش سه روز پیش، ده شهروند بهائی ساکن اصفهان توسط نیروهای امنینی بازداشت شدند که همگی آنها زن هستند.

هرانا گفته است که تاکنون از دلایل بازداشت و محل نگهداری این شهروندان اطلاعی حاصل نشده است.

خبرهای منتشر شده در مورد دیگر شهروندان بهایی حکایت از برگزاری جلسه دادگاه برخی دیگر از این شهروندان دارد که به احکام طولانی از سه سال تا هجده‌سال محکوم شده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی مدعی هستند که شهروندان ایرانی به صرف بهائی بودن محاکمه نمی‌شوند این درحالیست که سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری بارها در چهار دهه گذشته جمهوری اسلامی را به نقض گسترده حقوق شهروندی بهائیان متهم کرده‌اند.

پیروان آئین بهایی در قانون اساسی ایران اقلیت مذهبی رسمی شناخته نمی شوند، از حقوق مربوط به اقلیت‌های مذهبی برخوردار نیستند و محدودیت‌های فراوانی بر زندگی آنها اعمال می‌شود که از جمله آن، محرومیت از مشاغل دولتی و تحصیلات عالی است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها