یک نوجوان بازداشتی در ایران «تحت شکنجه بوده و به او برق وصل کردند»

یک نوجوان بازداشتی در ایران «تحت شکنجه بوده و به او برق وصل کردند»

نقض حقوق بشر چندرسانه ای حقوق بشر در ایران

منبعی نزدیک به یکی از سه نوجوانی که در ایران به افساد فی الارض متهم شده‌اند به بی‌بی‌سی فارسی گفته که دست‌کم یکی از دانش‌آموزان را «شکنجه کرده‌اند و به او برق وصل کرده‌اند».

این منبع همچنین گفته «انگشتان امیر محمد جعفری در ملاقات آخرش باندپیچی و ناخن‌هایش خرد شده بود».

امیر محمد جعفری، آرین فرزام نیا و امین مهدی شکراللهی سه همکلاسی‌ای هستند که به دنبال مراسم چهلم حدیث نجفی، از اولین کشته‌شدگان اعتراضات، در کرج بازداشت شدند.

مراسم چهلم حدیث نجفی که در روز ۱۲ آبان برگزار شد، با حضور جمعیت انبوه و برخورد سنگین ماموران امنیتی به خشونت کشیده شد.

از هفته گذشته محاکمه ۱۵ نفر در ارتباط با کشته شدن یک بسیجی به نام روح‎‌الله عجمیان، آغاز شده است.

بنا به ارزیابی نهادهای حقوق بشری تاکنون حداقل ۴۵۸ نفر از معترضان و شهروندان در اعتراضات کشته شده‌اند که تنها واکنش مقام‌های حکومت به این کشتار شهروندان برکناری چند رئیس پلیس در استان سیستان و بلوچستان و شهر زاهدان بوده است.

۱۵ متهم پرونده شامل سه نوجوان می‌شود که در دادگاهی در استان البرز به «افساد فی  الارض» متهم شده‌اند. این سه دانش‌آموز هر کدام به تحمل ۲۵ سال زندان محکوم شدند.

منبعی نزدیک به یکی از سه نوجوان بازداشتی گفته ۱۰ روز بعد از اعتراضات چهلم حدیث نجفی ماموران بدون اطلاع خانواده آنها را در مدرسه دستگیر کردند و به مکان نامعلومی بردند.

خانواده‌ها یک هفته از وضعیت فرزندانشان بی‌خبر بوده‌اند و مسئولان فقط می‌گفته‌اند که «پرونده‌شان سنگین است».

هر سه دانش‌آموز الان در زندان کچوئی کرج هستند.

این منبع گفته امیر محمد جعفری در کیفش سنگ داشته اما تنها یکی را پرتاب کرده و هیچ سندی وجود ندارد که سنگ به آقای عجمیان خورده باشد.

این منبع به بی‌بی‌سی فارسی گفته که «پدربزرگ امیرمحمد جعفری سه شنبه در اثر فشار روانی ناشی از خبر شکنجه و حکم نوه‌اش سکته کرد و درگذشت.»

رسیدگی به پرونده‌های زندانیان سیاسی در ایران اغلب شفافیت چندانی ندارد و متهمان در بسیاری موارد اجازه دسترسی به وکیل انتخابی خود را ندارند.

برخورد خشونت‌بار ماموران امنیتی با نوجوانان و بازداشت دانش‌آموزان در مدارس و فرستادن آنها به آسایشگاه روانی از جمله اقداماتی است که نگرانی فعالان حقوق بشر را برانگیخته است. ۶۳ نفر از قربانیان اعتراضات کودک و نوجوان بوده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها