وزارت اطلاعات: علل برخی مسمومیت‌های قبلی کشف شده

وزارت اطلاعات: علل برخی مسمومیت‌های قبلی کشف شده

نقض حقوق بشر اخبار ویژه حقوق بشر در ایران
یکی از معلمان معترض در مشهد مسمومیت‌ها را به اقدامات بوکوحرام تشبیه کرده

وزارت اطلاعات ایران می‌گوید علل برخی مسمومیت‌های «قبلی» کشف شده، اما هنوز امکان تعمیم آن به همه موارد نیست.

وزارت اطلاعات گفته از آغاز مسمومیت‌ها در قم سرگرم تحقیق روی موضوع بوده است.

در بیانیه وزارت اطلاعات ایران آمده: «از خلال مجموعه بررسی‌ها و پیگیری‌های به عمل آمده، علل برخی حوادث قبلی کشف شده‌اند، اما عدم امکان تعمیم علمی موارد مکشوفه به کل موارد گزارش شده، موجب تأمل در اطلاع رسانی تا وصول نتایج متقن و قابل تعمیم به سایر موارد شد.»

این وزارتخانه توضیحی درباره هویت عاملان مسموم کردن دانش‌آموزان نداده است.

مجید میراحمدی، معاون امنیتی وزارت کشور هم که روز گذشته خبر بازداشت‌ شماری از عوامل مسمومیت زنجیره‌ای در ایران را داده بود، شب گذشته در «صدا و سیما» گفت که منظور او از «افراد مرتبطی که ارشاد شدند»، دانش‌آموزان بودند.

آقای میراحمدی دیروز در اظهاراتش گفته بود «برخی موارد که جنبه غیرمعاندانه داشته هم به دست آمده و افراد مرتبط ارشاد شدند» و «کسانی که با انگیزه‌های معاندانه دست به این کار زدند، شناسایی شده و به دست قانون سپرده خواهند شد».

مجید میراحمدی همچنین در توضیح شناسایی عوامل مسمومیت‌ها به تلویزیون حکومتی ایران گفت که «برخی از دانش آموزان هستند که به واسطه ماجراجویی و برای تعطیلی کلاس‌های‌شان با استفاده از موادی که داخل بازار به راحتی پیدا می‌شود اقداماتی انجام داده‌اند که این اقدامات معاندانه نبوده و این افراد پس از شناسایی تذکر گرفتند». او از دانش آموزان خواست «خودشان را در مسیر افرادی که با قصد و برنامه هدف اقدامات خرابکارانه را دارند قرار ندهند».

به گفته معاون وزیر کشور ایران در شش استان تا این لحظه افرادی دستگیر شده‌اند.

همزمان مقامات ایران منتقدان و رسانه‌ها را به جوسازی متهم کرده‌ و در داخل ایران نیز تا کنون یک روزنامه‌نگار پیگیر بازداشت شده و چند رسانه‌ و چند فرد نیز تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند.

کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

منبع تصویر،.

وزارت کشور: عاملان مسمومیت در اعتراضات سراسری هم دست داشته‌اند

او درباره اولین بازداشت‌ها گفت در شهرستان لار، استان فارس، پنج نفر شناسایی و دستگیر شده‌اند و «نفر اصلی آنها در اغتشاشات پاییز امسال هم دستگیر شده و سپس آزاد شده بود اما متنبه نشده و دست به این اقدام مجرمانه زده است.»

مجید میراحمدی گفته که «این فرد با همکاری چندین نفر ماده بد بویی داخل مدرسه‌ای می‌اندازد و سپس در همان لحظه از بدحالی دانش آموزان فیلم تهیه کرده و برای شبکه‌های معاند می‌فرستد.»

گزارش شده وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و اطلاعات فرماندهی نیروی انتظامی در شناسایی و دستگیری دست داشته‌اند.

بازداشت سه نفر به اتهام شایعه‌پراکنی درباره اعتراضات

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی

امروز نیز همزمان حسین حسینی، رئیس‌کل دادگستری کردستان، از بازداشت سه فردی خبر داده که در ارتباط با آنچه او «شایعه پراکنی» خوانده، بازداشت شده است.

همزمان مقامات ایران منتقدان و رسانه‌ها را به جوسازی متهم کرده‌ ودر داخل ایران نیز تا کنون یک روزنامه‌نگار پیگیر بازداشت شده و چند رسانه‌ و چند فرد نیز تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند.

پیشتر محمدحسن آصفری، عضو «کمیته حقیقت‌یاب مجلس برای بررسی علت مسمومیت دانش‌آموزان» گفته بود تا کنون «۲۵ استان ایران شامل تقریبا ۲۳۰ مدرسه درگیر شده‌اند». به گفته این نماینده مجلس تا ۱۴ اسفند بیش از ۵ هزار دانش‎آموز عمدتا دختر و به میزان کمتری پسر مسموم شده‌اند.

وزارت بهداشت ایران هم روز گذشته اولین گزارش «کمیته علمی» خود را منتشر کرد. کمیته علمی وزارت بهداشت تایید کرد که «بخشی از دانش‌آموزان با یک ماده محرک تحریک‌کننده که عمدتا استنشاقی است، مواجهه پیدا کردند.»

مسمومیت‌های زنجیره‌ای در ایران اوایل آذرماه آغاز شده بود.

همزمان ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، در سخنانی به نهادهای امنیتی کشور و در رابطه با این مسمومیت‌ها آماده باش داده است.

در رابطه با این مسمومیت‌های زنجیره‌ای دو روز پیش و چهار ماه پس از آغاز مسمومیت‌های زنجیره‌ای در مدارس و دانشگاه‌های عمدتا دخترانه در ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در اولین واکنش خود خواستار «اشد مجازات» عاملان شد.

او گفت: «اگر چنانچه کسانی محکوم شدند، عفوی هم در مورد اینها وجود نخواهد داشت؛ این را همه بدانند». رهبر حکومت گفت عاملان «حتما بایستی مجازات بشوند و مجازات اینها موجب عبرت بشود».

همزمان ۲۰ وکیل و حقوقدان ایرانی در نامه‌ای به چهار مرجع بین‌المللی خواستار تشکیل کمیته‌ مستقل و مشترک برای تحقیق و اقدام فوری درباره مسمومیت زنجیره‌ای دختران دانش‌آموز در ایران شده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها