پلیس ایران ضمن تایید یک کشته در فنوج زیر گرفته شدن موتورسواران توسط ماموران را رد کرد

پلیس ایران ضمن تایید یک کشته در فنوج زیر گرفته شدن موتورسواران توسط ماموران را رد کرد

نقض حقوق بشر اخبار ویژه

بعد از آنکه گزارش شد ماموران کلانتری در شهرستان فنوج در استان سیستان و بلوچستان راکبان دو موتورسیکلت را زیر گرفته‌اند، یک مقام نیروی انتظامی در این استان ضمن تایید یک کشته و زخمی شدن تعدادی دیگر روایت متفاوتی از حادثه ارائه کرده است.

در پی این حادثه مردم در فنوج مقابل اداره نیروی انتظامی این شهرستان تجمع کردند که با تیراندازی روبرو شد و شماری زخمی به گذاشت.

خبرگزاری «حال وش» که اخبار حقوق بشر سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد نوشت: «طبق آخرین اطلاعات رسیده به حال وش یک نوجوان ۱۶ ساله کشته شده و سه تن از راکبین متورسیکلت بر اثر زیر گرفتن خودری کلانتری و سه شهروند دیگر بر اثر تیراندازی ماموران زخمی شده اند.»

به نوشته این خبرگزاری یکی دیگر از کسانی که زیر گرفته شدند در کما به سر می‌برد.

حال وش همچنین نوشت که هم اکنون «تعداد زیادی خودرو نظامی سپاه پاسدارن از مقابل پمپ بنزین کهرازهی ایرانشهر به سمت فنوج حرکت کردند.»

«رسانک نیوز» که آن هم اخبار این منطقه را پوشش می دهد نوشت: «مردم فنوج در اعتراض به کشته و مجروح شدن چندین شهروند موتورسوار و معترض توسط ماموران کلانتری در مقابل این پایگاه نظامی تجمع کرده‌اند.»

گفته شد مجروحان تظاهرات در حال انتقال به بیمارستانی در ایرانشهر هستند. فنوج در ۱۶۰ کیلومتری جنوب ایرانشهر قرار دارد.

در مقابل خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، به نقل از معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی سیستان و بلوچستان گفت که حادثه در فنوج ناشی از «برخورد دو دستگاه موتورسیکلت» بوده است.

سرهنگ علی رحیمی به این خبرگزاری گفت: «غروب پنجم اردیبهشت ماه به دنبال برخورد دو دستگاه موتورسیکلت با یکدیگر در حوالی میدان منابع طبیعی شهرستان فنوج که منجر به فوت یک نفر و مجروحیت دو نفر دیگر شد، گشت پلیس نیز در محل حادثه حاضر شد.»

او اضافه کرد: «با حضور ماموران پلیس در صحنه، عده‌ای با طرح شائبه بروز حادثه بر اثر برخورد خودروی انتظامی با موتورسیکلت سواران جو را متشنج کردند.»

او گفت که براساس «دستور سردار جلیلیان به منظور بررسی نقش یا عدم نقش ماموران در بروز این حادثه تیم‌هایی از کارشناسان انتظامی استان مامور به رسیدگی به حادثه و اعزام شده که در اسرع وقت نتیجه را اعلام و در صورت تقصیر ماموران با آنان طبق مقررات و قوانین برخورد خواهد شد.»

او با اذعان به تجمع اعتراضی در مقابل کلانتری این شهر گفت که «اوضاع اکنون آرام و عادی» است.

در گزارش فارس آمده است: «برخی از معترضان سنگ و شیشه به سمت ساختمان کلانتری پرتاب کردند و پلیس برای متفرق کردن این افراد مجبور به تیراندازی هوایی شد.»

حال وش ویدیوهایی از اعتراضات منتشر کرده که در آن تعدادی در میان جمعیت درحال دویدن هستند و صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

این خبرگزاری همچنین عکس‌هایی از موتورهایی که می‌گوید نیروهای نظامی زیر گرفته‌اند و همچنین زخمی‌های این حادثه منتشر کرد. حال وش از کشته و زخمی های این حادثه نام برده است.

دوستعلی جلیلیان روز ۸ اسفند ۱۴۰۱ به عنوان فرمانده جدید نیروی انتظامی در استان سیستان و بلوچستان منصوب شد. او جانشین محمد قنبری شد که فقط چهار ماه پیشتر در این سمت منصوب شده بود.

این استان از زمان شروع اعتراضات سراسری ایران در شهریور ماه گذشته صحنه اعتراضات گسترده بوده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها