دومین حمله به معترضان ایرانی در آلمان؛ پلیس یک نفر را بازداشت کرد

دومین حمله به معترضان ایرانی در آلمان؛ پلیس یک نفر را بازداشت کرد

حقوق بشر در ایران اخبار ایران و جهان نقض حقوق بشر
کمپ معترضان ایرانی در مقابل دفتر حزب سبز آلمان

شب گذشته، مهاجمان ناشناس به ایرانیان معترضی که در برابر دفتر مرکزی حزب سبز آلمان تحصن کرده بودند، حمله کردند. گزارش شده است که دو تن از آنها بازداشت شدند.

براساس گزارش‌ها مهاجمان ناشناس با «چاقو» به محل تحصن که چند هفته است ادامه دارد، حمله کردند. این درگیری، آسیب جانی در پی نداشت اما برخی از وسایل افراد متحصن تخریب شد.

همین گزارش‌ها حاکیست که متحصنین ایرانی توانستند «دو تن از مهاجمان را به پلیس تحویل دهند.» پلیس آلمان بازداشت یک نفر را رسما تایید کرده است.

این نخستین بار نیست که در شهر برلین آلمان، مهاجمان به چادر و محل اقامت افرادی که با معترضان ایرانی داخل کشور اعلام همبستگی کرده‌اند، هجوم می‌برند.

پیش از این، افراد ناشناس با چاقو به معترضانی که در مقابل سفارت ایران در برلین کمپ زده بودند، حمله کردند.

اخیرا آلمان و اتحادیه اروپا سیاست‌های سختگیرانه علیه حکومت ایران در پیش گرفته‌اند. کشورهای غربی برخورد خشونت‌آمیز حکومت ایران با معترضان را محکوم کرده‌اند.

«فمنیستا» گروه متحصن در برابر حزب سبز

متحصنان گروهی از ایرانی‌های مقیم اروپا هستند که برای جلب توجه دولت آلمان به سرکوب معترضان در ایران در برابر دفتر مرکزی حزب سبز در برلین تحصن کرده‌اند.

این گروه که فمنیستا نام دارد، سعی دارد با تحصن خود از سیاستمداران آلمانی، به خصوص آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان که از رهبران حزب سبز است، بخواهد در رویکرد سیاست خارجی خود نسبت به حکومت ایران تجدید نظر کنند.

به باور آنها سیاستمداران و احزاب آلمانی «به طور غیرمستقیم» سیاست‌هایی اتخاذ کرده بودند که به حمایت از حکومت جمهوری اسلامی ایران می‌انجامد.

تحصن‌کنندگان در نامه‌ای خطاب با خانم بربوک، رویکرد دولت آلمان به حکومت ایران را برخلاف منافع ملی آلمان و به ضرر نیروهای دموکراسی‌خواه در ایران دانسته‌اند.

این گروه در نامه خود نوشته است:‌ «واکنش‌های آلمان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، عامدانه، به‌شیوه‌ای تنظیم شده‌اند که در سازوکار اقتصادی و روابط بین‌المللی حکومت ایرانخللیوارد نکنند و بنابراین اثری بر رفتار حکومت ندارند.»

امضا کنندگان این نامه خطاب به وزیر خارجه آلمان نوشته اند که به عنوان گام نخست در مقابله با رویه حکومت ایران، «به جمهوری اسلامی نشان دهید که قتل انسان‌های بی‌گناه بی‌پیامد نیست و آلمان و وزیر خارجه‌اش زن‌کشی را تحمل نمی‌کنند .»

آنها همچنین خواهان کاهش سطح روابط دپیلماتیک میان برلین و تهران شده‌اند.

تنش در روابط ایران و آلمان

تجمع ۲۲ اکتبر ایرانیان در برلین
توضیح تصویر،تجمع ۲۲ اکتبر ایرانیان در برلین

اخیرا اولاف شولتس، صدراعظم آلمان با انتقاد شدید از جمهوری اسلامی ایران بابت سرکوب شهروندان معترض گفته است که اتحادیه اروپا به زودی با هدف تحت فشار گذاشتن حکومت ایران تحریم های جدید اعمال خواهد کرد.

آنالنا بربوک هم پیشتر در سخنانی تاکید کرده بود آلمان برای توقیف دارایی‌های دست‌اندرکاران سرکوب معترضان در ایران و منع سفر آنها به اروپا تلاش خواهد کرد.

به گفته او، کسانی که در ضرب و جرح زنان و دختران در خیابان‌ها نقش دارند، «در طرف غلط تاریخ ایستاده‌اند.»

آلمان از زمان آغاز اعتراضات در ایران با شهروندان ایرانی همراهی نشان داده و به طور مرتب از سرکوب آنها توسط جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده است.

در یکی از آخرین اقدامات، آلمان و ایسلند از شورای حقوق بشر سازمان ملل درخواست کردند که برای بررسی وضعیت «نقض حقوق بشر در ایران» جلسه‌ای ویژه برگزار کند.

اخیرا حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی آلمان را به دلیل حمایت از خواسته معترضان تهدید کرده بود.

۲۲‌ام اکتبر امسال یکی از بزرگترین تجمع‌های ایرانیان خارج کشور علیه حکومت جمهوری اسلامی در برلین برگزار شده بود. بسیاری معتقدند پس از انقلاب ۱۳۵۷، این بزرگترین گردهمایی مخالفان حکومت بود.

انتظار می رود تحریم های جدید این هفته به تصویب اتحادیه اروپا برسد و جزئیات آن اعلام شود

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها