فرمانده یگان ویژه در ایران: برای مقابله با ۴۰۰ ناآرامی همزمان، باید نیرویمان را دو برابر کنیم

فرمانده یگان ویژه در ایران: برای مقابله با ۴۰۰ ناآرامی همزمان، باید نیرویمان را دو برابر کنیم

حقوق بشر در ایران اخبار ویژه

سرتیپ پاسدار حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه پلیس ایران، می‌گوید این نیرو باید در سال جاری خورشیدی دو برابر شود تا بتواند به مقابله با ناآرامی‌های همزمان در ۴۰۰ نقطه کشور برود.

صحبت‌های این فرمانده انتظامی ایران در جریان آغاز یک مانور نیروهای یگان ویژه با نام «طرح ارتقای امنیت اجتماعی و پیشگیری از سرقت» بیان شده است.

«ارتقای امنیت اجتماعی» که در نام این مانور آمده، طرحی است که تشکیل و فعالیت گشت ارشاد بخشی از آن بوده است.

از زمان آغاز اعتراضات پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی، فعالیت گشت ارشاد کمرنگ شده، اما حکومت از تحمیل حجاب اجباری عقب‌نشینی نکرده است.

در جریان این اعتراضات نیروهای یگان ویژه در کنار ماموران سپاه، شبه‌نظامیان بسیج و ماموران لباس شخصی که وابستگی سازمانی‌شان مشخص نیست، خشونت‌آمیزترین برخوردها را علیه معترضان مرتکب شدند.

حسن کرمی گفته است: «چشم‌ انداز یگان ویژه این است که حداقل در ۴۰۰ نقطه در داخل کشور بتواند به طور همزمان برای مقابله با ناآرامی‌ها و تحرکات دشمن آمادگی داشته باشد و این چشم‌انداز در دستورکار پلیس یگان ویژه است.»

او گفته به این منظور لازم است که «ظرفیت» یگان‌های ویژه دو برابر شود.

این بخش از صحبت‌های آقای کرمی پس از گزارش در خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، از وبسایت آن پاک شده است.

آمادگی یگان ویژه برای مقابله با ۴۰۰ ناآرامی همزمان گویای برآورد دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران از شدت نارضایتی و چشم‌انداز ادامه اعتراضات خیابانی است.

باوجود اذعان به آمادگی برای چنین سطحی از ناآرامی، فرمانده یگان‌های ویژه مدعی شده است که حکومت در موج اعتراضات شش ماهه اخیر پیروز شده و معترضان شکست خورده‌اند.

آقای کرمی این اعتراضات را «ابرفتنه» خوانده و گفته مخالفان حکومت «با تمام توان به میدان آمده بودند ولی با تمام توان نیروهای عمل‌کننده در این عملیات زانو زده و ما پیروز میدان شدیم. آنها نتوانستند به اهداف خود برسند اما ما هستیم و ماندیم و خواهیم ماند ولی آنها با شکست مفتضحانه‌ای مواجه شدند.»

«پلیس نظامی»

موتورهای مخصوص یگان ویژه

منبع تصویر،IRNA

توضیح تصویر،موتورهای مخصوص یگان ویژه

حسن کرمی یگان‌های ویژه را «واحدهای حرفه‌ای و چندمهارتی» خوانده و گفته این نیروها « به‌عنوان پلیس نظامی» فعالیت می‌کنند.

او گفته یگان ویژه « در حوزه امنیت داخلی غیر از کنترل ناآرامی‌ها نقش‌های جدیدی» را بر عهده خواهد گرفت، اما اشاره‌ای به جزییات این نقش بیشتر نکرده است.

آقای کرمی در آستانه سال جدید خورشیدی هم از «اثرگذاری مثبت موفقیت‌های یگان‌های ویژه بر ساختار سیاسی کشور» گفت.

این سرتیپ پاسدار، که از سپاه به نیروی انتظامی رفته، به واسطه مسئولیتش در سرکوب شهروندان ایرانی تحت تحریم اتحادیه اروپا، آمریکا و بریتانیا است.

بودجه پلیس ایران در سال جاری خورشیدی ۴۳ درصد افزایش داشته است. در این بودجه ۲۰ هزار میلیارد تومان به «دارایی‌های سرمایه‌ای» یگان ویژه اختصاص یافته است، یعنی هزینه‌هایی مانند احداث ساختمان یا تجهیزات پردوام.

ماموران یگان ویژه در جریان سرکوب اعتراضات شش ماه اخیر برخی از خشونت‌آمیزترین برخوردها را با شهروندان داشتند.

تصاویر متعددی از ماموران در حال تخریب اموال مردم، از جمله شکستن شیشه خودروها و مغازه‌ها منتشر شد.

آنها همچنین در حال تیراندازی به سوی معترضان غیرمسلح به تصویر کشیده شدند.

ویدئوهایی نیز از تعرض جنسی ماموران به زنان جوان حین بازداشت منتشر شد.

گزارش موثقی از پیگیری این تخلف‌ها و برخورد با خاطیان منتشر نشده است. پلیس ایران در مواردی این افراد را «پلیس نما» معرفی کرده، اما توضیح نداده چگونه افراد مسلح با یونیفرم رسمی پلیس آزادانه فعالیت می‌کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها