قوه قضائیه حکم یک سال حبس چندین خواننده زن و سازندگان کلیپ‌هایشان را به اجرا گذاشت

قوه قضائیه حکم یک سال حبس چندین خواننده زن و سازندگان کلیپ‌هایشان را به اجرا گذاشت

حقوق بشر در ایران چندرسانه ای نقض حقوق بشر

دستگاه قضایی ایران حکم یک سال زندان جمعی خوانندگان زن و تهیه کنندگان کلیپ‌هایشان را پس از سه سال به اجرا گذاشت. ‎فراواز، خواننده جاز یکی از زنان متهم در این پرونده است که پس از ترک ایران درباره این پرونده خبررسانی کرده است.

بر اساس اسنادی که به نظر بی‌بی‌سی فارسی رسیده است این حکم از طرف  شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای فرهنگ و رسانه تهران فرستاده شده است و به این افراد «پنج روز» فرصت دادند تا خود را معرفی کنند.

بنا به گفته فرواز، دادگاه این پرونده به صورت گروهی تشکیل شده بود.

‎این در حالی‌ است که به گفته فرآواز، پرونده قضایی او و پنج خواننده زن دیگر، «بدون اینکه با یکدیگر همکاری قبلی داشته باشند» در قالب یک پرونده، در تابستان ۱۳۹۵ و در دادسرای فرهنگ و رسانه تهران تشکیل شده بود.

در حکمی که نخست صادر و در دادگاه تجدید نظر در سال ۹۸ تایید شده بود، نام شش زن و هشت مرد درج شده است، این در حالیست که در نامه‌ اجرای حکم که به تاریخ ۸ مرداد به متهمان فرستاده شده نام ۱۰ زن و ۱۴ مرد به چشم می‌خورد.

یکی دیگر از زنان خواننده که محکوم شده و در دادگاه حضور داشته می‌گوید برخی از افرادی که در این پرونده هستند، کلیپی نساخته بوده‌اند و اتهامشان شرکت در یک مهمانی بوده است.

در نامه اجرای احکام، مبنای حکم این افراد «شرکت در مجالس لهو و لعب»، «مشارکت در تولید و توزیع زیرزمینی و تکثیر آثار سمعی و بصری مبتذل از طریق شبکه های ماهواره‌ای و معاند نظام از جمله پی ام سی و منو تو و راديو جوان» اعلام شده است.

فراواز  با اشاره به اینکه ۵ سال از بازجویی‌های اولیه این پرونده می‌گذرد پیشتر نیز در گفتگو با بی‌بی‌سی گفته بود: «در حالی كه تعداد افراد مبتلا به كرونا در زندان‌ها در افزايش است، اجرای این حکم برگ تاييدى بر دشمنى حكومت با زنان، هنر و زيبایی است و همچنين ايجاد رعب و وحشت براى مردانی  كه در مسير توليد موسيقی در كنار زنان بوده و همراهی‌شان كرده‌اند.»

قضات شناخته شده و پرونده جمعی

در سال ۱۳۹۸  دادگاه تجدیدنظر ایران حکم یک سال حبس برای شش زن خواننده وهشت مرد که در ساخت ویدیو کلیپ برای آنها مشارکت داشتند تایید کرد.

فراواز پیشتر نیز گفته بود «سه سال بین دادگاه و خانه در رفت و آمد بودیم و در این مدت به قید وثیقه آزاد بودیم» و افزوده بود که متهمان این پرونده شش ماه هم ممنوع‌الخروج بودند.

او گفت آنها «جرم آنها ساخت موسیقی و پخش تصاویر مبتذل که منظور همان موزیک ویدیوها بود. و همچنین پخش تصاویر مبتذل از شبکه های معاند که منظورشان تلویزیون های خارج ایران بود.» بازپرس وقت این پرونده جمعی، بیژن قاسم زاده بود که به خاطر پرونده فساد سابقه بازداشت دارد.

بیژن قاسم‌زاده در دوران کار به عنوان بازپرس دستور فیلتر تلگرام را هم صادر کرده بود. او بازپرس پرونده امیرحسین مقصودلو مشهور به تتلو هم بود.

فراواز پیشتر هم به بی بی سی گفت که در طول بازجویی‌ها به آنها «توهین» شده، اما به عنوان «زن و خواننده توهین» بیشتری هم به آنها شد.

قاضی این پرونده هم محمد مقیسه بود که در جریان اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ با نام مستعار ناصریان دادیار و رئیس زندان گوهردشت بود. حمید نوری، معاون وقت او در زندان گوهردشت نیست چندی پیش در سوئد به اتهام کشتار زندانیان سیاسی به حبس ابد محکوم شد.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها