کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان: ۱۲۲ دانشجو از تحصیل محروم شده‌اند

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان: ۱۲۲ دانشجو از تحصیل محروم شده‌اند

اخبار ایران و جهان نقض حقوق بشر

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان که از آغاز اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ آغاز به کار کرده است، طی گزارشی از محرومیت دست‌کم ۱۲۲ دانشجو از تحصیل به دلیل مشارکت و حمایت از اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» خبر داده است.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در این گزارش شرحی از صدور احکام انضباطی علیه دانشجویان در دانشگاه‌های سراسر کشور خبر داده که اغلب آنها شامل محرومیت و تعلیق از تحصیل می‌شود.

این کمیته اسامی دانشجویانی را که هدف برخورد انضباطی بوده‌اند گردآوری و منتشر کرده است.

بر اساس گزارش این کمیته، دانشجویان در دانشگاه‌های الزهرا، دانشگاه آزاد تهران شمال، دانشگاه آزاد شهر قدس، دانشگاه آزاد مشهد، دانشگاه اصفهان، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه بهشتی، دانشگاه بین‌المللی قزوین، دانشگاه تبریز، دانشگاه تهران، دانشگاه جندی‌شاپور اهواز، دانشگاه چمران اهواز، دانشگاه حکیم سبزواری، دانشگاه خوارزمی تهران، دانشگاه دامغان، دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشگاه سوره، دانشگاه شریف و دانشگاه شیراز، دانشجویان با احکام سنگین کمیته‌های انضباطی و حتی اخراج از دانشگاه مواجه شده‌اند.

شهریار شمس و علیرضا برادران شرکا، دو دانشجوی دانشگاه‌های آزاد تهران شمال و امیرکبیر هستند که از به‌طور کامل از دانشگاه اخراج شدند.

در میان احکام صادر شده توسط کمیته انضباطی علیه دانشجویان، علاوه بر محرومیت از تحصیل، تبعید به دانشگاه‌های شهرهای دیگر نیز وجود دارد.

بیشترین دانشجویان محروم از تحصیل متعلق به دانشگاه علوم پزشکی تبریز است.

در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته که به اعتراضات زن، زندگی، آزادی نیز شناخته می‌شود، دانشجویان در دانشگاه‌های سراسر کشور اعتراضات گسترده‌ای را در حمایت از مردم معترض شکل دادند.

دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در آن ایام شاهد اعتراضات گسترده دانشجویان در روزهای متوالی و به تبع آن یورش نیروهای امنیتی به دانشجویان معترض و تیراندازی با گلوله‌های ساچمه‌ای بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها