روایت شاهدان از داخل زندان اوین؛ شنبه شب چه بر زندانیان گذشت

روایت شاهدان از داخل زندان اوین؛ شنبه شب چه بر زندانیان گذشت

اخبار ایران و جهان اخبار ویژه حقوق بشر در ایران

چند ساعت پس از تیراندازی و آتش‌سوزی هولناک در اوین، یکی از زندانیان این زندان به بی‌بی‌سی فارسی خبر داد که تعداد مصدومان پرشمار بوده و «چهار جنازه پوشیده در کاور» در بهداری زندان دیده شده است.

این شاهد به بی‌بی‎سی گفت که زندان اوین مجهز به سردخانه است و احتمال دارد که تعداد بیشتری از قربانیان را به آنجا منتقل کرده باشند.

منابع غیر رسمی شمار کشته‌شدگان را بیشتر اعلام کرده‌اند.

همزمان یکی از وکلای زندانیان سیاسی خبر داد که از شب گذشته ۴۹ نفر از زندانیان سیاسی و مالی بند ۸ زندان اوین را از این بند خارج کرده‌اند.

در این میان، یاشار و کاوه دارالشفایی و عادل گرجی از زندان گوهردشت (رجایی‌شهر) کرج تماس گرفته و از انتقال خود به این زندان خبر داده‌اند.

آتش‌سوزی در زندان اوین

یکی از خانواده‌های زندانیان سیاسی در بند ۸ هم خبر داد که به آنها گفته شده ۱۲ نفر از زندانیان این بند در بهداری زندان اوین بستری هستند، اما اسامی آنها نامشخص است.

در میان کسانی که هنوز خبری از آنها در دست نیست، نام زندانیانی چون امیرعباس آزرم‌وند، امیرعباس آوند، پویا قبادی و وحید بنی عامریان دیده می‌شود.

همچنین گفته شده که زندانیان بند هفت اوین بعد از وقایع شنبه شب در حال انتقال به زندان فشافویه هستند.

در این بند بیشتر محکومان جرایمی مانند سرقت و تعدادی از زندانیان مالی از جمله مهدی هاشمی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی نگهداری می‌شوند.

آتش‌سوزی در زندان اوین
توضیح تصویر،شاهد عینی در داخل زندان می‌گوید که بند هفت زندان اوین از چند روز قبل ناآرام بود و از صبح چندین بار آژیر زدند

بازداشتی‌های اعتراض‌های اخیر کجا هستند؟

به گفته شاهد عینی در داخل زندان اوین، بازداشتی‌های اعتراض‌های سراسری در دو بند هفت و هشت زندان اوین که درگیری‌ها در آنجا صورت گرفت، نگهداری نمی شوند.

این زندانیان « در بندهای ۲۴۰، ۲۰۹ و دو-الف هستند. گروهی هم به بند ۲۴۱ حفاظت اطلاعات قوه قضائیه منتقل شده‌اند.»

این شاهد در زندان اوین می‌گوید که بخشی از بازداشتی‌های مربوط به اعتراض‌های سراسری «در سالنی معروف به مدرسه در زندان اوین هستند و برآورد می‌شود که بیش از ۲۰۰ نفر آنجا باشند.»

این سالن مرکزی است که کلاس‌های آموزشی در آن برگزار می‌شود و همزمان زندانی‌های سیاسی هم در آنجا بازجویی می‌شوند.

آتش‌سوزی در زندان اوین

در شب حادثه چه گذشت؟

این زندانی می‌گوید که بند هفت زندان اوین از چند روز قبل ناآرام بود و از صبح چندین بار آژیر زدند.

به گفته او پیش از ظهر روز جمعه «نگهبانان با عجله به بند چهار آمدند و کپسول‌های آتش‌نشانی را از اندرزگاه بردند.»

این شاهد می‌گوید که اقدام مسئولان زندان در شرایطی است که در آن زمان هنوز خبری از آتش‌سوزی نبود.

او در عین حال تاکید کرد که زندانیان بند هفت را به کارگاه خیاطی نمی‌برند و ادعای خبرگزاری‌های رسمی حکومت درباره آتش‌سوزی در داخل این کارگاه توسط زندانیان این بند را رد کرد.

آتش‌سوزی در زندان اوین
گفته شده که زندانیان بند هفت اوین بعد از وقایع شنبه شب در حال انتقال به زندان فشافویه هستند

درگیری‌ها از چه زمانی شروع شد؟

زندانی مستقر در بندهای جنوبی زندان اوین روایت می‌کند که بین ساعت شش و هفت بعدازظهر بود که زندانیان بند هفت وارد محوطه شدند. زندانیان بند هشت هم که هر دو در یک ساختمان هستند به آنها محلق شدند.

در این بند بیشتر زندانیان سیاسی و گروهی از زندانیان مالی نگهداری می‌شوند.

از این زمان درگیری‌ها اوج گرفت و «هر کسی که وارد محوطه سبز اوین شد با تیر زدند. شلیک‌ها با تیرهای ساچمه‌ای و جنگی بود. ما صدای بیشتر از ۲۰۰ شلیک را شنیدیم.»

یکی از بستگان زندانیان سیاسی به بی‌بی‌سی خبر داد که تشنج «از روز پنجشنبه در بند ۸ و با انتقال ۵ نفر از زندانیان سیاسی به زندان فشافویه شروع شده است.»

او گفت «زندانیان سیاسی بند ۸ به انتقال هم‌بندی‌هایشان اعتراض کردند. اما گارد زندان به جای آرام کردن آنها «حیدر…حیدر گویان» در میان آنها رعب و وحشت ایجاد کردند که همین فضا را ناآرام تر کرد‌.»

آتش‌سوزی در زندان اوین
بازدید دو مقام قضائی از زندان اوین

در بندهای دیگر چه گذشت؟

او می‌گوید که در بند چهار وقتی صدای تیراندازی و درگیری شنیده شده، «زندانیان به سمت درها هجوم بردند و سه در را شکستند. به در چهارم که رسیدند گارد ضدشورش حمله کرد و از همه جا به ما گاز اشک‌آور زدند. از پشت‌بام، داخل حیاط و سالن‌ها. خیلی از ما حالمان بد شد.»

خیلی از زندانیان از استعمال گاز اشک‌آور بدحال شدند و به بهداری منتقل شدند. گفته شده «تعداد مجروحان چشمگیر بود و پیکر چهار نفر پیچیده در کاور در سالن بهداری قرار داشت.»

در بند زنان چه گذشت؟

به گفته دو تن از خانواده‌های زنان زندانی بند اوین، آنها نیز با شنیدن صدای درگیری‌ها درها را شکسته و در حیاط بند جمع شده‌اند. در این هنگام نیروهای گارد ضدشورش قصد ورود به این بند را داشته‌اند که با ممانعت حشمت‌الله حیات‌الغیب، مدیرکل زندان‌های استان تهران و محمدی، مسئول حفاظت زندان روبرو شدند.

یک منبع آگاه نزدیک به خانواده سپیده قلیان، زندانی در اوین، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این زندانی گفته ممانعت این دو مقام باعث شده که «گارد ضدشورش به سمت آنها تیر هوایی و گاز اشک‌آور شلیک کنند.»

خانم قلیان در تماس با این منبع گفته که «آن قدر سروصداهای مهیب می‌آمد که بعضی برای نجات خود در را شکستند و خود را به محوطه هواخوری رساندند. ولی تک تیراندازها شلیک می‌کردند و گاز اشک آور می‌زدند.»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها