اعتراضات گسترده در سیستان و بلوچستان؛ شلیک مستقیم نیروهای امنیتی به روی معترضان

اعتراضات گسترده در سیستان و بلوچستان؛ شلیک مستقیم نیروهای امنیتی به روی معترضان

اخبار ویژه نقض حقوق بشر

شهرهای استان سیستان و بلوچستان امروز همانند جمعه‌های گذشته، صحنه اعتراض‌های خیابانی بود. معترضان شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و«از بلوچستان تا کردستان، جانم فدای ایران» سردادند و ماموران در زاهدان و خاش به روی معترضان آتش گشودند.

بر اساس گزارش‌ها تاکنون چند نفر زخمی شده‌اند و هنوز جزییاتی از افرادی که مورد اصابت گلوله قرار گرفتند در دست نیست.

معترضان در زاهدان پس از نماز جمعه، در حمایت و اعلام همبستگی با مردم کردستان به خیابان آمدند و شعار «کرد و بلوچ برادرند، تشنه خون رهبرند»، « کرد تنها نیست، بلوچ پشتیبان اوست» و «کردستان زنده باد،بلوچستان زنده باد» سر دادند.

رسانه‌های محلی و تصاویر ویدئویی نشان می‌دهد که معترضان زاهدانی در خیابان آتش روشن کردند و بعضی از مسیرها را مسدود کرده‌اند و براثر شلیک نیروهای مسلح تعدادی از معترضان مجروح شدند و به درمانگاه «مسجد مکی» منتقل شده‌اند.

منابع محلی می‌گویند وضعیت مجرحان در درمانگاه مسجد مکی «بحرانی» است و احتمال داده می‌شود کسانی براثر اصابت گلوله کشته شده باشند و گفته می‌شود تعدادی از مجروحان به بیمارستان منتقل شده‌اند.

خبرگزاری محلی «حال‌وش» که اخبار این استان را پوشش می‌دهد در گزارشی گفته «به رغم شرایط شدید امنیتی» اعتراضات در زاهدان ادامه داشت و امروز «دهها نفر» از معترضان مجروح شده اند.

زنان زاهدانی امروز در خیابان‌ها حضور کم‌سابقه‌ای داشتند. ویدئوهایی از حضور زنان در اعتراضات امروز زاهدان منتشر شده و در یکی از آنها، زنان شعار می‌دهند «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم».

توضیح ویدیو،توضیح: بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست.

براساس گزارش‌ها از سیستان و بلوچستان، مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت این شهر در خطبه‌های نماز جمعه این هفته، خواهان توقف خشونت علیه مردم کردستان شد و از حکومت خواست به روی مردم معترض شلیک نکنند.

همچنین روحانیون شهرهای راسک، آشار و سرباز در استان سیستان و بلوچستان در اطلاعیه‌ای خواستار برگزاری رفراندوم شده‌اند.

‌ویدیوهایی که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده، نشان می‌دهد روز جمعه ۴ آذر نیروهای امنیتی در خاش به سوی معترضان گاز اشک‌آور شلیک ‌کردند. علاو بر خاش، شهر چابهار نیز صحنه اعتراضات خیابانی بوده و شعار «مرگ برسپاهی» سردادند.

در شهر تفتان، از دیگر شهرهای این استان نیز، ویدیوهایی از اعتراضات مردم این شهر منتشر شده و شعارهایی از قبیل «بسیجی بی‌غیرت، قیمت تو ده هزار تومنه»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «از بلوچستان تا کردستان٬‌ جانم فدای ایران» شنیده می‌شود.

شهر سراوان نیز امروز صحنه اعتراضات با شعارهای ضد حکومتی بود. معترضان در سراوان شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها