مولوی عبدالحمید: کسی باور نمی‌کند عوامل مسمومیت دختران دانش‌آموز شناسایی نشود

مولوی عبدالحمید: کسی باور نمی‌کند عوامل مسمومیت دختران دانش‌آموز شناسایی نشود

حقوق بشر در ایران اخبار ایران و جهان
مولوی عبدالحمید گفته افزایش مسمومیت در بین دختران دانش آموز «پریشانی عمومی» ایجاد کرده و اضافه کرده که در عقبه این اتفاقات «یک جریان بسیار سنگین است

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان گفته است که بسیاری از شهروندان اعتقاد دارند مسمومیت دختران دانش‌آموز ادامه سرکوب اعتراضات توسط جمهوری اسلامی ایران است.

مولوی عبدالحمید در نماز جمعه امروز زاهدان گفته بسیاری از شهروندان ایرانی معتقدند همان دخترانی که در مدرسه هایشان اعترض کردند اکنون با مسمومیت در مدارس مواجه شده اند. آقای اسماعیل زهی گفته «چه کسی باور می‌کند که مسئولان، امنیتی ها و نظامی ها نمی‌دانند. چیزهای پیش پا افتاده سریع شناسایی می‌شود ولی جریان به این گستردگی شناسایی نشود».

همزمان با خطبه های نماز جمعه امروز، جو در زاهدان امنیتی گزارش شده و تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از حضور پرتعداد نیروهای مسلح و خودروهای یگان ویژه فرماندهی انتظامی است. در برخی از تصاویر منتشر شده مردم معترض شعارهایی علیه حکومت از جمله آیت الله علی خامنه‌ای سر داده اند و درگیر در اطراف مسجد مکی گزارش شده است.

پخش زنده سخنرانی مولوی عبدالحمید، که از طریق حساب یوتیوب و اینستاگرام او انجام می‌شد در میان سخنانش قطع شد. هفته گذشته هم پخش زنده به دلیل قطع اینترنت در زاهدان قطع شده بود. پیش از قطع سخنرانی امروز، مولوی عبدالحمید گفته بود افزایش مسمومیت در بین دختران دانش آموز «پریشانی عمومی» ایجاد کرده و اضافه کرده که در عقبه این اتفاقات «یک جریان بسیار سنگین است».

پس از کشته شدن مهسا امینی شهروند ۲۲ ایرانی در بازداشت توسط گشت ارشاد که اعتراضات سراسری به آن همزمان با شروع سال تحصیلی جدید بود، تصاویر متعددی از مدارس در ایران منتشر می شد که دختران با برداشتن حجاب اجباری رو به روی عکس هایی از آیت‌الله روح‌الله خمینی و آیت‌الله علی خامنه‌ای، به شکل های مختلف اعتراض می کردند و شعارهایی علیه حکومت سر می دادند.

مسمومیت دختران دانش آموز در ایران از حدود سه ماه پیش آغاز شده و تاکنون گزارش هایی از این اتفاق با از الگوی کم و بیش مشترکی پیروی می‌کند از تهران، بروجرد، اردبیل، ساری و قم منتشر شده است.

دخترانی که دچار مسمومیت شده اند سردرد، حالت تهوع، لزرش اندام و بی حسی در پاهایشان را گزارش کرده اند. دادستان کل کشور مدتی پیش خواستار پیگیری موضوع از سوی نهادهای مرتبط با قوه قضائیه شده بود اما مقام های جمهوری اسلامی ایران می گویند «سرنخی» در این ارتباط به دست نیاورده‌اند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه های امروز نماز جمعه این شهر گفته است «آنهایی که اطلاع دارند و جلوی این جریان را نمی‌گیرند،‌ شایسته کشور ما نیستند و تاکید کرد این جریان در هر صورت باید به پایان برسد».

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی هفته گذشته در توییتی نوشته بود «مسموم کردن دانش‌آموزان دختر در قم و بروجرد عملی غیر انسانی،‌ ضد اسلامی و دشمنی با تحصیل و آموزش زنان، و انتقام از خیزش اخیر آنان است.»

افزایش چشمگیر موارد مسمومیت و همدلی ملاله یوسف‌زی با دختران دانش‌‌آموز ایران

در روزهای اخیر موارد مسمومیت دانش آموزان دختر به طور چشمگیری رو به افزایش داشته است

منبع تصویر،IRNA

توضیح تصویر،در روزهای اخیر موارد مسمومیت دانش آموزان دختر به طور چشمگیری رو به افزایش داشته است

همزمان با افزایش نگرانی از ادامه مسمومیت دانش آموز دختر در ایران سرتیپ احمد وحیدی وزیر کشور ایران خواستار پرهیز ار التهاب در کشور شده اما برخی از والدین در شبکه های اجتماعی گفته اند که از بیم جان فرزندانشان تصمیم دارند از بازگشت آنها به مدرسه فعلا خودداری کنند.

کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی مسمومیت دانش آموزان دختر را یادآور مخالفت گروه طالبان در جلوگیری از تخصیل دختران دانسته‌اند.

ملاله یوسف‌زی، فعال حقوق بشر و حق تحصیل دختران، مسمومیت دختران دانش‌آموز در ایران را تلاشی برای «ترساندن زنان جوان از تحصیل و خاموش کردن صدای آنها» خوانده است.

او زمانی که ۱۵ سال داشت در اتوبوس مدرسه هدف حمله طالبان پاکستان قرار گرفت و به شدت مجروح شد.

خانم یوسف‌زی که به دلیل فعالیت‌هایش در زمینه تحصیل دختران جایزه صلح نوبل را دریافت کرده در توییتر خود نوشت: «مسمومیت صدها دختر دانش‌آموز ایرانی تلاشی وحشتناک و خشونت‌آمیز برای ترساندن زنان جوان از تحصیل و خاموش کردن صدای آنها است.»

او گفته که برای دختران مسموم‌شده دعا می‌کند که بهبود یابند و دوباره به مدرسه برگردند.

مسمومیت دانش آموزان دختر در ایران واکنش ایالات متحده را هم برانگیخته و این کشور خواستار تلاش دولت ایران برای روشن شدن ابعاد ماجرا شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها