آمریکا: سازمان مجاهدین خلق را دموکراتیک و نماینده مردم ایران نمی‌دانیم

آمریکا: سازمان مجاهدین خلق را دموکراتیک و نماینده مردم ایران نمی‌دانیم

اخبار ایران و جهان اخبار ویژه

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای می‌گوید ادعاهای مربوط به نقش آمریکا در پشتیبانی یا آموزش دادن سازمان مجاهدین خلق جعلی و نادرست است.

پیشتر ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران از آمریکا به خاطر «آموزش و تجهیز» مجاهدین «در تکنولوژی سایبری» انتقاد کرده بود.

ناصر کنعانی در مطلبی در مجله فارن پالیسی، از آمریکا به خاطر اینکه دولت آلبانی را «مجبور کرده» میزبانی سازمان مجاهدین را بپذیرد، انتقاد کرده و گفته بود این گروه «همواره به عنوان ابزار دست آمریکا در عملیات تروریستی، حملات سایبری و جنگ روانی علیه ملت و دولت ایران خدمت کرده و می‌کند.»

اما در مقابل، ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد هیچ نوع کمکی به مجاهدین خلق ارائه نمی‌کند و آن را «یک جنبش دمکراتیک مخالف حکومت نمی‌بیند که مردم ایران را نمایندگی کند و شانس موفقیت داشته باشد».

در گزارش «فارن پالیسی» به نقش کشور آلبانی در معادلات منطقه، رابطه با اسرائیل و اسکان دادن به ۳ هزار عضو مجاهدین خلق اشاره شده است.

در این بیانیه وزارت خارجه آمریکا اشاره شده که اساسا چنین رابطه‌‌ای وجود ندارد و آمریکا این گروه را آموزش نمی‌دهد.

مجاهدین

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،مریم رجوی، همسر مسعود رجوی، عملا رهبری سازمان مجاهدین خلق را بر عهده دارد

دولت ایالات متحده تاکید کرده که به مجاهدین خلق در مورد فناوری سایبری یا هر موضوع دیگری پشتیبانی یا آموزش نمی‌دهد و به این سازمان کمک مالی نمی‌کند.

واشنگتن تاکید کرده که هیچ تماس عمده‌ای فراتر از مسائل مربوط به اسکان مجدد اعضای مجاهدین خلق با این گروه برقرار نکرده که این روند هم در سال ۲۰۱۶ تکمیل شد.

خشایار جنیدی خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن می‌گوید به رغم بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه که بیانگر موضع رسمی دولت آمریکاست، در گذشته، بعضی از مقام‌های پیشین و اعضای کنگره ایالات متحده، به عنوان یک نهاد مستقل از دولت، با اعضای مجاهدین خلق دیدار داشته‌اند.

از جمله، مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا و مایک پنس، معاون اول دونالد ترامپ پس از پایان کار در دولت آقای ترامپ برای بازدید از اردوگاه مجاهدین به آلبانی رفته بودند.

سازمان مجاهدین خلق در دوران مبارزه مسلحانه‌اش در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار داشت.

نام این سازمان در سال‌های ۸۷ و ۹۱ به ترتیب از فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا خارج شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها