خانه اصفهان؛ ماموران «به خانه بستگان متهمان ریختند»؛ درخواست کمک اعدامیان: «نگذارید ما را بکشند»

خانه اصفهان؛ ماموران «به خانه بستگان متهمان ریختند»؛ درخواست کمک اعدامیان: «نگذارید ما را بکشند»

اخبار ایران و جهان نقض حقوق بشر

محمد هاشمی، از بستگان مجید کاظمی، می‌گوید ماموران امنیتی امروز به خانه اعضای خانواده متهم پرونده «خانه اصفهان» ریخته‌اند.

آقای هاشمی نوشته: «از ظهر نیروهای جمهوری‌اسلامی به خانه‌ی تعدادی از بستگان نزدیک مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی ریختند تا آنها را بازداشت کنند.»

او هشدار داده: «جمهوری‌اسلامی می‌خواهد جان عزیزانمان را بگیرد.»

امروز حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر ‌هم دست‌نوشته‌‌ای را منتشر کرده که در زیر آن نام سعید یعقوبی، صالح میرهاشمی، مجید کاظمی سه متهم پرونده «خانه اصفهان‌» آمده و در آن نوشته شده «نگذارید ما را بکشند».

در متن منتشر شده امضاکنندگان نامه خطاب به «همشهریان و هموطنان» نوشته‌اند «ما به یاری شما نیاز داریم»

بر روی این کاغذ که مهر «کتابخانه زندان مرکزی اصفهان» بر آن خورده، نویسندگان تاریخ ۲۷ اردیبهشت را ثبت کرده‌اند و کنار آن نوشته‌اند «بچه‌های ایران».

حساب ۱۵۰۰ تصویر همچنین نوشته است که چهارشنبه شب دوباره «تجمع‌های پراکنده‌ای در جلوی زندان شکل گرفته است».

سه متهم پرونده «خانه اصفهان» در ارتباط با کشته شدن دو بسیجی و یک سرهنگ یگان ویژه در ۲۵ آبان سال گذشته (۱۴۰۱) در میدان نگهبانی محله «خانه اصفهان» بازداشت و به اعدام محکوم شدند.

این متن در حالی منتشر می‌شود که نگرانی از اجرای حکم اعدام این سه زندانی افزایش یافته است.

ساعاتی پیش میزان، خبرگزاری قوه قضائیه ویدیوهایی از اعترافات این سه نفر پخش کرد. این در حالی است که مجید کاظمی، چند روز قبل در تماسی تلفنی گفته بود این اعترافات زیر شکنجه اخذ شده است.

میزان

منبع تصویر،MIZAN

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

میزان در ویدیویی که از متهمان این پرونده پخش کرده، آنها را «اغتشاشگرانی» خوانده که نیروهایی که قصد ایجاد امنیت برای کسبه و مردم داشتند را به گلوله بستند و پس از آنکه قصد فرار به ویلای شمال داشتند بازداشت شدند.

در این ویدیو گفته می‌شود که آنها با «مجاهدین خلق» از گروه‌های اپوزیسیون در تماس بودند.

رسانه قوه قضائیه در مطلبی دیگر با عنوان «یکی از اقدامات انسان‌دوستانه تروریست‌های محله خانه اصفهان» ویدیو کلیپی از فرزند خردسال یکی از نیروهای بسیجی کشته شده در کنار جسد پدرش منتشر کرده است.

دو روز پیش غلامحسین محسنی‌اژه‌ای رئیس قوه قضائیه در سخنانی بدون اشاره مستقیم به این پرونده در جلسه شورای عالی قضایی گفت که این نهاد مصصم است «در رسیدگی به پرونده عناصر قتل و شهادت» نیروهای پلیس «نهایت قاطعیت و سرعت عمل» را به خرج دهد.

این اظهارات آقای محسنی‌اژه‌ای یکی روز پس از تجمع شبانه مقابل زندان دستگرد اصفهان با هدف توقف حکم اعدام این متهمان و در جلسه شورای عالی قضایی مطرح شد.

به تازگی سمیه کاظمی، خواهر مجید کاظمی در گفت‌وگو با «شبکه شرق» گفته بود «متاسفانه کمیسیون عفو گفتند دیگر به اینجا مراجعه نکنید و به امید عفو نباشید چون مجید ۳ شاکی خصوصی دارد که عمرا رضایت دهند و مدعی العموم (دادستان اصفهان) هم خواستار اجرای حکم است.»

او به شرق گفته «مطالبه ما ارائه مستندات است. مستنداتی ارائه دهند که برادر من در ساعتی که قتل اتفاق افتاده، آنجا حضور داشته است. تنها مستندات این پرونده، نقل قول‌های دیگران است.»

شماری از حقوقدانان نیز از عدم رعایت تشریفات حقوقی و فقدان ادله اثبات انتقاد کرده بودند و در نامه‌ای خواستار توقف اجرای حکم اعدام و «به وقوع پیوستن یک فاجعه» شده بودند.

اخیرا صدا و سیما جمهوری اسلامی تصاویری از دستگیرشدگان پخش کرد و بار دیگر با انتقادات گسترده‌ای مواجه شد. حکومت ایران سابقه طولانی در پخش اعترافات اجباری تحت شکنجه از متهمان دارد.

مجید کاظمی در ۲۳ دی‌ماه ۱۴۰۱ در یک تماس صوتی از زندان با نزدیکانش گفته بود زیر شکنجه ناچار به اعتراف شده است.

پرونده معروف به خانه اصفهان پنج متهم داشت.

در این پرونده امیر نصر آزادانی، فوتبالیستی که پیشتر درباره وضعیت او ابراز نگرانی شده بود، در چندین اتهام به زندان محکوم شده که طولانی‌ترین آن ۱۶ سال حبس مربوط به اتهام «معاونت در محاربه» است.

سهیل جهانگیری، متهم ردیف پنجم این پرونده هم به دو سال حبس محکوم شد.

در هفته‌های اخیر موج تازه‌ای اعدام‌ متهمان سیاسی و عقیدتی در ایران به اجرا گذاشته شده و همین امر نگرانی‌ها در خصوص اجرای حکم این سه نفر را افزایش داده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها